Brněnské Národní divadlo pořádá už 7. ročník festivalu progresivního divadla Divadelní svět Brno. Začíná v pátek 27. května a potrvá do úterý 31. května. Letos se festival zaměřuje převážně na dokumentární divadlo, dalším tématem bude vykořenění.
Divadelní svět Brno letos zůstává s podtitulem „festival progresivního divadla“. Znamená to, že se snaží představit ty soubory, které udávají trendy činoherního, hudebního a pohybového divadla. Aktuální bude i samotné téma festivalu. „Vzhledem k současnému dění v Evropě akcentujeme téma uprchlictví a brněnskému publiku zatím nepříliš známou formu dokumentárního divadla,“ říká ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser.
Hlavním pořadatelem festivalu je Brněnské národní divadlo, které jej organizuje ve spolupráci s Městským divadlem Brno, Centrem experimentálního divadla, divadlem Radost a brněnskou JAMU. Jednotlivé inscenace se budou odehrávat na půdě deseti brněnských divadel, jako je Janáčkovo divadlo, Mahenovo divadlo, Divadlo na Orlí, Reduta nebo divadlo Husa na provázku.
Z českých divadel na festivalu vystoupí Městského divadlo Zlín nebo Městské divadlo Kladno, pozvání ale přijaly i soubory z Francie, Izraele, Německa, Slovenska či Slovinska. Ze světových klasik se diváci můžou těšit na Goethova Fausta v podání Slovinského národního divadla v Lublani nebo na Kafkův Zámek. Německé Theater Bremen jej ozvláštní živou hudbou v podání českých hudebníků.
K uprchlickému tématu se vyjádří například řecký soubor Rootlessroots se svým pohybovým představením Europium. To přináší zamyšlení nad evropskou identitou a komunitou. Symbolistický je i název hry. Ten je odvozen od prvku Europium, který je pojmenovaný právě po Evropě. „Europium je prvek, který v biologii nehraje žádnou zásadní roli. Je nestabilní a lehce se rozpadá,“ říkají v rozhovoru režiséři hry Linda Kapetanea a Jozef Fruček. Dalším tématem představení Europium je pravdivý příběh z konce 19. století o ztroskotání lodi Medusa, kdy se z celé posádky zachránilo 15 napůl šílených lidí, kteří se uchýlili ke kanibalismu.
Program festivalu neopomíná ani nejmenší diváky. Ti můžou zhlédnout pohádkovou inscenaci Naivního divadla O beránkovi, který spadl z nebe nebo koncertní verzi pohádky Perníková chaloupka.
V rámci doprovodného programu se plánuje několik dalších představení, workshopů či koncertů. Hanny Firla a Ondřej Král zahrají představení bez scénáře, bez předem zvoleného tématu. Vše vznikne až na místě za doprovodu ruského kytaristy Ochepovskeho. Proběhne i večer věnovaný Ukrajině, na kterém se budou předčítat ukrajinské povídky a zazní i ukrajinské disco.
Foto: archiv DSB