Zpět na výpis článků

Vášnivá scéna Východočeského divadla

 

Začátek letošního adventu  se ve Východočeském divadle Pardubice ponese v duchu prudkých vášní. Tento víkend 1. a 2. prosince  v 19 hodin budou uvedeny premiéry Moliérovy  komedie Don Juan.
Postava velkého milovníka, který překračuje všechny morální hranice se v literatuře objevuje nesčetněkrát. Všem těmto dílům vévodí Moliérovo zpracování s názvem
Don Juan. Komedie, která bezostyšně líčí neřesti tehdejší společnosti, jež přetrvávají dodnes,  ani po staletích neztrácí na aktuálnosti. Touto inscenací chce Východočeské divadlo navázat na nedávnou premiéru Richarda III. a pokračovat v objevování klasických děl,  jejichž prostřednictvím lze vypovídat o současném světě. Cílem je vytvořit dramaturgickou linii v tomto stylu, která by se stala jedním ze stavebních kamenů celého repertoáru.

V titulní roli se divákům představí Ladislav Špiner, kterého si vybrala sama  Kateřina Dušková, hostující režisérka z Horáckého divadla v Jihlavě. Tato mladá umělkyně se pardubickým divákům představila již dříve na Malé scéně, kde  režírovala scénické čtení italské hry Cizinci. „Cizinci jsou jednou z prací, na které se nezapomíná. Tam mě poprvé rozesmála urputnost Ládi Špinera a tehdy jsem si řekla, že bych s ním chtěla pracovat na něčem „větším“…,“ vzpomíná.
V inscenaci
Don Juan se snaží na prostopášníkovu osobnost dívat jinýma očima. Je to člověk, který se dobrovolně rozhodl vyčlenit ze společnosti, která nežije podle jeho pravidel. Ženy jsou zde pouhým nástrojem zobrazujícím Juanovu jinakost. Juan hoří rychleji než ostatní a nemilosrdně s sebou bere všechny, kteří se u jeho ohně chtějí ohřát… Ale mezi námi – neměli se přibližovat.“ doplňuje Kateřina Dušková.Režie: Kateřina Dušková, dramaturgie: Zdeněk Janál, scéna: Pavel Kocych, kostýmy: Kristina Matre Křížová, hudba: Darek Král
Premiéra 1. a 2. prosince 2012 ve Východočeském divadle Pardubice v  19 hodin

Foto: Leoš Skokan

Poslední články autora