Zpět na výpis článků

Nebeského Tartuffe

Režisér Jan Nebeský byl postaven do nelehké situace, když ho Národní divadlo přizvalo k režii již rozezkoušené hry po odstupujícím Gáboru Tompovi. I přes tyto potíže už je práce u konce a inscenaci Tartuffe Impromptu! dnes večer čeká v pražském Stavovském divadle premiéra.

Jan Nebeský je znám tím, že jeho zpracování klasických dramatických děl jsou vždy něčím jiná a výstřední. Jinak tomu není ani u  inscenace Tartuffe Impromptu!. Jak už sám název napovídá, jedná se spíše o herecké a hudební variace vycházející z Moliérova textu, tedy impromptu. ,,Půjde o hru ve smyslu hrát si, rozvíjet, otevřeně hledat výraz, i když jak praví klasik, divadlo je věc předem domluvená. Užijme si to,“ uvedl dramaturg Martin Urban.

Režijním záměrem zde bylo především vyhnout se zažitým klišé, která jsou spojená s obvyklým inscenováním tohoto dramatu v naší zemi. Nebeského postupy vycházejí z rozboru původního textu a následných asociací v podobě nečekaných gest, akcí a rytmů. Vstříc těmto požadavkům vyšel i jazzman Milan Svoboda, který je autorem originální hudby inscenace. Hudba je zde však jednou z mála složek, kterou režisér svěřil do cizích rukou. Jan Nebeský je totiž autorem nejen scény, ale i kostýmů. Diváci se kromě stálých herců mohou těšit také na nového člena činoherního souboru. Je jím herec Karel Dobrý, který se objeví dokonce v  titulní roli pokrytce a manipulátora. Drama Tartuffe se do Stavovského divadla vrátí po mnoha letech a  uzavře tak průřez Moliérovou tvorbou, která sahá od Lakomce přes Dona Juana, Pána z Prasečkova až k nejostřejší komedii, kterou Tartuffe bez pochyby je.

 

Režie, scéna, kostýmy: Jan Nebeský, dramaturgie: Martin Urban, hudba: Milan Svoboda.

Premiéra 28. února 2014 ve Stavovském divadle v 19:00 hodin

 

Foto: Martin Kámen

Poslední články autora