Zpět na výpis článků

V Opavě proběhne premiéra opery o cikánce Carmen

Opavští fanoušci opery se můžou radovat. Už 24. dubna se na jevišti Slezského divadla v Opavě odehraje premiéra opery Georgese Bizeta Carmen. Operu divadlo uvádí ve francouzském originále s českými titulky. Režisérkou strhujícího příběhu o krásné divoké cikánce je Jana Andělová Pletichová a uvede se pod taktovkou Petra Šumníka.

Opera Carmen dostala název po stejnojmenné španělské cikánce, která svým šarmem zamotala hlavu vojákovi Josému. Ten opouští svou milenku Micaelu, svoji matku a dokonce pro ni zběhne z vojny. „Carmen je fatální hrou o životě v lidské aréně, kde toreadorem je Carmen a býci jsou muži, které provokuje. Pojednává o osudové ženě a zhoubné lásce muže k ní, o zničení a proměně muže z naprosto vyrovnaného člověka na lidskou trosku a šílence. O tělesné touze, vášni, libidu, o neumění se ovládat,“ charakterizuje operu režisérka.

Autorem Carmen je francouzský romantik Georges Bizet, který je svými ohnivými melodiemi, které charakterizují jak divokou Carmen, tak atmosféru španělské Andalúzie, znám po celém světě. Po světové premiéře v Paříži v roce 1875 tomu tak ale nebylo. Pro svou komplikovanost a příliš naturalistickou povahu sklidila kritiku a úspěchu dosáhla až o pár měsíců později ve Vídni. Toho už se ale Bizet, který tři měsíce po pařížské premiéře umírá, nedočkal.

Autory libreta jsou Henri Meilhac a Ludovic Halévy, kteří se inspirovali novelou, kterou v roce 1845 napsal Prosper Mérimée na základě výpovědi uvězněného bandity, zběha a vraha.

Režisérka opavské inscenace Carmen je Jana Andělová Pletichová, která se svou třicetiletou režijní praxí pracuje v Slezském divadle i jako dramaturgyně a šéfka operní scény. Tato olomoucká rodačka režírovala už přes osmdesát operních i operetních inscenací – Její Pastorkyňu, Rusalku, Figarovu svatbu nebo Dona Giovanniho.

Z herců se v opeře Carmen objeví v titulní roli Ilona Tichá v alternaci s Barborou Martínkovou-Poláškovou, dále například Juraj Nociar, Tereza Kavecká, Zdeněk Kapl či Alexander Vovk.

 

Slezské divadlo v Opavě – Carmen. Režie: Jana Andělová Pletichová. Dirigent: Petr Šumník. Scéna: Jaroslav Milfajt. Kostýmy: Tomáš Kypta. Choreografie: Valerij Globa. Hudební příprava: Libuše Vondráčková a Jana Hajková.

Premiéra 24. dubna 2016 v 19 hodin v Slezském divadle Opava. Opera proběhne s českými titulky.

 

Foto: archiv divadla