Zpět na výpis článků

V Brně se bude pískat po větru

Muzikál Andrew Lloyd Webbera Whistle Down the Wind se dočká uvedení na Hudební scéně Městského divadla v Brně a divák se má opravdu na co těšit. Muzikálová inscenace v režii Petra Gazdíka Pískání po větru má premiéru již 24. října od 19 hodin.

Sám Andrew Lloyd Webber je předzvěstí výjimečnosti tohoto díla. Inscenace jako Jesus Christ Superstar, The Phantom Of The Opera či Cats jsou nesmrtelnými díly, které se odehrály v řadě nastudování a divák si vždy poslechl nejednu skvělou melodii. Čeští tvůrci v čele s Petrem Gazdíkem, Karlem Škarkou a Zuzanou Čtveráčkovou vycházeli nejen z předlohy muzikálové, ale také z knižní předlohy autorky Hayley Millsové, která ještě před vznikem Webberova muzikálu napsala stejnojmennou novelu.

Autoři původního muzikálu zasadili děj nikoliv na britský venkov, jak je tomu v předlohách, ale rozhodli se pro venkov americký. „Důvod byl prozaický, chtěli děj přiblížit americkému publiku, kde měl muzikál premiéru. I přes to ovšem muzikál v Americe propadl a úspěchu se dočkal až po svém uvedení v Londýně. My jsme ovšem v naší inscenaci zasazení na americký venkov nijak neakcentovali, naopak jsme se ho snažili potlačit, neboť věříme, že jde o příběh univerzálně platný, který osloví diváka nezávisle na národnosti,“ přibližuje dramaturgyně Klára Latzková. Centrem dění je město Louisiana, hlavními aktéry jsou sourozenci Vlaštovka, Rošťanda a Ubožáček, kteří se musí vyrovnat nejen se ztrátou milované maminky, ale také s vnitřním pocitem, podle nějž nejsou pochopeni dospělými. Rozruch ve městě způsobí zpráva o uprchlém trestanci skrývajícím se někde v okolí. Shodou okolností nalézají sourozenci ve stejné době muže ve stodole a nepoznávají v něm zločince, ale člověka, který se díky jejich pomoci stává lepším.

V hlavních rolích se představí Eliška Skálová, Dušan Vitázek, Viktórie Matušovová, Tomáš Sagher či sám režisér Petr Gazdík.

„Téma generačních rozdílů, rozlišného vnímání světa dětmi a dospělými, schopnost zvednout se a jít, i když se všechno kolem nedaří a víra, že člověk je takovým, jakým ho vidí jeho okolí, jsou jistě silnými motivy, který tento intimní příběh nabízí,“ shrnuje tématickou rovinu Latzková. „Dalším velikým lákadlem je hudba Andrew Lloyd Webbera, která celý příběh dokonale dokresluje a nese silnou atmosféru. V neposlední řadě bude pro diváky opět zajímavá dětská company a naši malí herečtí kolegové, kteří se tentokrát zhostili i těžkých hlavních rolí,“ dodává dramaturgyně a zve tak na novou premiéru.

 

Městské divadlo BrnoPískání po větru. Režie: Petr Gazdík. Dramaturgie: Klára Latzková. Scéna: Emil Konečný. Kostýmy: Andrea Kučerová. Hudba: Andrew Lloyd Webber. Choregorafie: Carli Rebecca Jefferson.

Premiéra inscenace 24. října od 19 hodin na Hudební scéně Městského divadla Brno.

 

Autoři fotografie: Jef a Tino Kratochvilové