Zpět na výpis článků

Satira Gabriela Chevalliera na prknech DJKT

Dílo Gabriela Chevalliera, které spatřilo světlo světa roku 1934, nese název Zvonokosy. Je proslulé klasickým francouzským humorem. Ten dodnes zůstává nejlepší satirou, jež zobrazuje pokrytectví a přetvářku. Román se dostal do povědomí českého publika díky překladu Jaroslava Zaorálka a dočkal se svého muzikálového ztvárnění v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Zvonokosy se tam poprvé představí 5. března 2016.

Děj je zasazen do města na jihu Francie v oblasti proslulé vínem Beaujolais. Život obyvatel v tomto místě naruší jedna jediná akce, kterou je postavení pisoáru v centru. Starosta Pěšinka, který hlásá především snahu o „veřejné blaho“, by si tímto tahem rád pojistil blížící se volby. Město se touto stavbou rozdělí na dva tábory, jejichž nesmiřitelnost vyústí až ve rvačku v kostele.

Předchůdce těchto Zvonokos poznala Plzeň v roce 1987, kdy se inscenace hrála v Komorním divadle. Po 65 reprízách přišel čas derniéry v roce 1991. Nyní se nové inscenace chopil režisér Martin Vokoun, který zrežíroval díla jako Jitřní paní, S vyloučením veřejnosti nebo Jako naprostí šílenci. Zvonokosy jsou jeho prvním muzikálovým počinem a on sám je s výběrem titulu spokojen: „Všichni známe nějaké Zvonokosy, ať už je to maloměsto, velkoměsto nebo vesnice, pořád je to o soužití skupiny lidí, jejichž příběhy do sebe zapadají či nezapadají, kteří se vzájemně sledují – je to o povrchnosti, o maskách a jejich odhalování. Doufám, že i dobře se bavící divák si něco z toho odnese.

Text, který byl napsán roku 1983 dvojicí Petr Markov a Jindřich Brabec, poslouží i pro nynější nastudování.

V hlavních rolích diváci uvidí Stanislavu Topinkovou Fořtovou, která ztvární starou pannu Eulálii Čubalíkovou, jež je proti stavbě veřejného záchodu. Dále se diváci mohou těšit na Soňu Hanzlíčkovou Borkovou, Pavla Režného, Radka Štědronského Shejbala, Ondřeje Černého a Aleše Kohouta. Scénu okoření španělským temperamentem Eufrasio Lucena Muñoz a dobové kostýmy představí dílo Agnieszky Oldak Páté. Muzikáloví tanečníci předvedou choreografie Petry Parvoničové a orchestr se rozezní pod taktovkou Pavla Kantoříka či Jiřího Petrdlíka.

 

Divadlo J. K. TylaZvonokosy. Režie: Martin Vokoun. Scéna: Eufrasio Lucena Muñoz. Kostýmy: Agnieszka Oldak Pátá. Choreografie: Petra Parvoničová. Dirigent: Pavel Kantořík, Jiří Petrdlík.

Premiéra 5. března 2016 v 19:00 v Divadle J. K. Tyla.

 

Foto: Pavel Křivánek