Zpět na výpis článků

Švédský kvartet o životě

V rámci INprojektů představí Východočeské divadlo Pardubice další světovou novinku. Scénická čtení jsou divákům Malé scény předkládána již šestou sezónu, tentokrát dojde k uvedení inscenace švédského dramatika Larse NorénaTichá hudba. „Scénická čtení jsou výjimečné inscenace, které mají jen jedno večerní uvedení a následnou dopolední reprízu pro školy,“ říká PR manažer Radek Smetana. K tomuto premiérovému uvedení dojde v pondělí 7. 3. 2016.

Norén je světově překládaným a oceňovaným dramatikem, mimo jiné laureátem severské ceny Nordisk Dramatiker Pris. Na scénách českých divadel již jeho dramata uvedena byla (například v brněnském Národním divadle), Tichá hudba však zažije svou premiéru. Překlad Zbyňka Černíka byl vydán roku 2008 v knižním projektu nakladatelství Elg 3×3 Norén Fosse Saalbachová: Antologie severských dramat. Právě překladatel se – společně s herci a inscenační skupinou – zúčastní i následné besedy.

Režisér inscenace, Josef Kačmarčík, výstižně postihuje význam Norénových dramat a jejich spojitost se současnou společností: „Myslím, že v dnešní době jsou vztahy často podobně chladné a neosobní jako v hrách Larse Noréna. Dokonce je určitým trendem vztahům nevěřit a raději se do nich úplně nepokládat, aby se člověk vyhnul zklamání. A já mám pocit, že je to nepříjemný fenomén, o kterém by se mělo mluvit.“ Právě zkoumání lidských vztahů, které se nacházejí v určitém zlomovém bodu, jsou pro Noréna stěžejním tématem. Konkrétně v Tiché hudbě se Norén zabývá vztahem manželů, kteří jsou konfrontováni se smrtí svých dětí.

V hereckém kvartetu se představí Petra Janečková, Ladislav Špiner, Martina Sikorová a Tomáš Lněnička. Poslední jmenovaný je v angažmá Východočeského divadla teprve od letošní divadelní sezóny, takže se stálý divák může těšit na novou, ještě neokoukanou tvář.


  • VÝCHODOČESKÉ DIVADLO PARDUBICE Tichá hudba
  • Režie: Josef Kačmarčík
  • Dramaturgie: Anna Hlaváčková.

Premiéra 7. března 2016 na Malé scéně Východočeského divadla v 19:00 hodin.

FOTO: archiv divadla