Zpět na výpis článků

Stud odhodit stranou

 

Svou poslední letošní premiéru uvede Východočeské divadlo Pardubice tento víkend, v sobotu i v neděli od 19 hodin.  Laskavá a dojemná  komedie Holky z kalendáře od současného britského scénáristy a dramatika Tima Firthe zavede diváky do prostředí ženského dobročinného  spolku v Anglii.
Hra pro divadlo byla napsána podle filmu Calendar Girls, který se inspiroval skutečnou událostí. Děj se odehrává v poklidném městečku, kde se život striktně drží zajetých kolejí. O to větší rozruch vzbudí skupina odvážných zralých žen, které se rozhodnou překonat vlastní stud a odhodit zábrany. Pro dobro věci se na chvíli promění v sexy modelky aktů. Kalendář, který je tradičně plný pamětihodností, tentokrát nabídne krásu zcela jiného druhu. Zájem o něj je vskutku nebývalý. Nejen, že se podaří získat značný obnos pro místní charitu, ale ženy si také uvědomí, že stále mají svoji cenu nejen u plotny, skutečně „zrají jako víno“ .

Kdyby nebylo krásné mladé paní ve středním věku, mohli bychom se my komedianti jít rovnou klouzat. To právě ona nás má ráda, kupuje předplatné, chodí pravidelně do divadla a vede k tomu i svého manžela, děti a přítelkyně. A tak jsme si řekli: Teď zahrajeme krásné mladé paní v nejlepším věku o ní! O jejích radostech, smutcích a snech. Tak vznikly Holky z kalendáře. Skutečný příběh o skutečných ženách z našeho hlediště. Jako poděkování, jako políbení ruky,“ řekl režisér hry Petr Novotný.
Na inscenaci se podílí zcela nový inscenační tým. Netradiční je také herecké obsazení. Kromě pardubických herců v komedii exceluje také hostující Jana Paulová a Helena Malehová.
Východočeské divadlo se hrou nechalo inspirovat a při příležitosti víkendové premiéry vydá vlastní kalendář pro rok 2013, který se ponese v podobném duchu jako představení. Odvážně se do něj svlékly samy představitelky- Holky z kalendáře.

Režie: Petr Novotný, dramaturgie: Jana Uherová, scéna: Martin Černý., kostýmy: Hana Fisherová.
Premiéra 15. a 16. prosince 2012 ve Východočeském divadle Pardubice v 19 hodin

Foto: Josef Vostárek

Poslední články autora