Čtenářům snad nemusím představovat tak velikou osobnost, jakou byl (a stále je) v hudebním světě Paganini. Co ale představit musím, je nová premiéra v Moravském divadle Olomouc o tomto houslovém velikánovi, opereta od Franze Lehára, Paganini. O nastudování titulu se postarala režisérka Jana Andělová-Pletichová, orchestr řídí Tomáš Hanák. Na premiéru inscenace se můžete těšit v pátek 13. prosince od 19 hodin. Pro Moravské divadlo ovšem není Paganini novou záležitostí. Na zdejší jeviště se vrací po šestnácti letech. Co je ale novinkou, je funkce režiséra představení, která byla nabídnuta právě Janě Andělové-Pletichové, která jinak režíruje ve Slezském divadle v Opavě, kde je mimo jiné i uměleckou šéfkou.
Franz Lehár, rakouský hudební skladatel, jehož původ se vztahuje i k olomouckému kraji, napsal operetu Paganini až ve druhé polovině své umělecké skladatelské činnosti, která byla až čtyřicet let dlouhá. Sám skladatel se otevíral hudebnímu světu právě studiem na housle. Nelze tedy upírat náklonnost k historicky nejslavnějšímu houslovému virtuosovi, jenž byl pro Lehára i zdrojem inspirace právě k vytvoření stejnojmenného díla.
Sami tvůrci inscenace se shodují, že se žánrově Paganini podobá spíše opeře. „Lehár toužil celý svůj život napsat operu a toto úsilí se nejvíce projevilo právě v jeho posledních dílech. Libreto Paganiniho se soustředí na vnitřní život postav. Hrdinové nejsou jen figurkami, zajímají nás jejich emoce,“ popsala režisérka. Dějově je divákovi představen ne celý život umělce, jak by se dalo očekávat, nýbrž tématem operety jsou láska, strasti a ztráty, které houslistu emočně poznamenaly. Vzhledem k tomu, že se celé dílo točí kolem slavného virtuose, nechal Lehár ve své hudbě místo pro sólové houslové výstupy, kterých se v inscenaci zhostí Světlana Primková a David Friml, koncertní mistři orchestru Moravského divadla Olomouc. Sklony k opeře vnímají i samotní představitelé hlavních rolí. Ondřej Koplík (v alternaci s Milanem Vlčkem) přiznává, že na operetu, je jeho part Paganiniho pěvecky velmi náročný. Postavu Marie Anny Elisy, Napoleonovu sestru, do které byl houslista zamilován, alternují Elena Gazdíková a Lea Vítková. Stejně jako Koplík i Gazdíková se vyjadřuje k náročné hlasové technice, která je typická právě pro operu. Opereta Paganini má v Olomouci bohatou historii. Poprvé zde zazněla 4. března 1928, což jsou pouhé tři roky od jejího vzniku. Na její nejnovější inscenaci se může posluchač těšit 13. prosince od 19. hodin a na druhou premiéru o den později, a to ve stejném čase.
Režie: Jana Andělová-Pletichová, úprava: Jana Andělová-Pletichová, scéna: Jiří Milfajt, hudební nastudování: Tomáš Hanák, dirigent: Tomáš Hanák, choreografie: Jiří Horák, libreto: Paul Knepler, Béla Jenbach, překlad: Rudolf Lampa
Premiéra 13. prosince 2013 od 19 hodin v Moravském divadle Olomouc.