Zpět na výpis článků

SKUTR opět v Klicperově divadle

V březnu ansámbl Klicperova divadla odehraje svou předposlední premiéru letošní sezóny. A to adaptaci slavného existenciálního románu Borise Viana Pěna dní, který se umístil v žebříčku nejoceňovanějších knih dvacátého století a ve světě se prosadil nejen jako materiál vhodný pro divadlo, ale dokonce i pro film nebo muzikál. Premiéra této inscenace se odehraje 12. března na hlavní scéně Klicperova divadla.

Pěna dní je bohatě vizuálním románem, který se v šedesátých letech dočkal velké popularity a zasloužil si i pozornost režijního dua SKUTR (Martin Kukačka a Lukáš Trpišovský), jež se po úspěšných inscenacích Labutí jezeroEvžen Oněgin opět vrací do Klicperova divadla.

V knize se mísí mnoho vlivů. Ať už jde o rovinu symboliky a fantazie, bohatosti jazyka a obraznosti, či témat zabývajících se pomíjivostí štěstí a krutým osudem. „Nakonec jsme se shodli na tom, že hledáme něco, co může mít divadelní zkratku či metaforu a co nám zároveň umožní dovršit tady daným titulem jakousi trilogii o lásce a o vztazích,“ vysvětluje Lukáš Trpišovský volbu předlohy.

Ke spolupráci si SKUTR zvolil již osvědčený tým tvořený Jakubem Kopeckým a Simonou Rybákovou, kteří pracovali na scéně a kostýmech. Důležitou složkou inscenace bude podle všeho hudební stránka, které se ujal David Smečka a skupina Mastix. „Máme ambici divákům dílo přiblížit tak, aniž bychom z něho Viana a jeho rozmanitost či jeho smysl pro detail úplně vyškrtli, ale zároveň tak, abychom se co nejvíce pokusili vytáhnout děj příběhu jako takový,“ dodává Martin Kukučka, aby přiblížil inscenační přístup k předloze.

V hlavních rolích se představí Miroslav Zavičár jako Colin a jeho partnerkou bude Marie Poulová v roli Chloé. Od inscenace se dá očekávat další zajímavý počin z dílny dnes již osvědčeného režijního dua. Už jen proto, že se jedná o nevšední propojení činoherního a hudebního divadla a SKUTR už v inscenování nesnadných kusů obratnost prokázal mnohokrát.

 

Klicperovo divadlo – Pěna dní. Režie: SKUTR (Martin Kukačka, Lukáš Trpišovský). Adaptace: SKUTR. Scéna: Jakub Kopecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Hudba: David Smečka a Mastix.

Premiéra 12. března 2016 na hlavní scéně Klicperova divadla v 19:00.

 

Foto: archiv divadla

Poslední články autora