Zpět na výpis článků

Shakespeare po Schimmelpfennigovsku

Brněnská Reduta se chystá uvést hru jednoho z nejuváděnějších současných německých dramatiků vůbec. Roland Schimmeplfennig se živí především psaním dramat, rozhlasových her a operních libret a nutno dodat, že se mu to daří velmi dobře. Za inscenaci své hry Zlatý Drak ve vídeňském Burgtheatru získal v roce 2010 hlavní cenu festivalu v Mülheimu a několik sezon působil jako dramaturg divadla Berliner Schaubühne, kde spolupracoval s Thomasem Ostermeierem a Sashou Waltz.

V Brně se rozhodli zinscenovat jeho text Kdyby, tak, a co pak, který svou zápletkou nápadně připomíná Shakespearovu řemeslnickou scénu ze Snu noci svatojánské. Jeho tvorba je typická utvářením fatálních okolností v průběhu neustálého čekání. Vše se však na stavbě dělníků zajímavě komplikuje a divák je zvědavý, jestli na konci dostane své odpovědi. Premiéra se koná 7. dubna v divadle Reduta.

Režie byla svěřena Thomas Zielinskimu, který nespolupracuje s Redutou poprvé. V minulých letech to byli například Schillerovi Loupežníci či Vieweghova Růže pro Markétku.
„Ten název hry zní jako filozofická stať a tam má hra také vskutku namířeno. Je tam báječná kombinace profánnosti všedního dne a fantasmagorie, která otevírá paralelní světy, o kterých jsem vždy tušil, že existují, ale nemyslel jsem si, že jsou tak brutální a kruté,“ popisuje režisér česko-německého původu Thomas Zielinski svou fascinaci Schimmelpfennigovou poetikou.

Do tvůrčího týmu byl přizván scénograf Pavel Svoboda a kostymérka Jana Smetanová. Hudbu napsal Ivan Acher. V rolích řemeslníků uvidíme Petra Blahu, Františka Nedbala, Jana Grundmana a Martina Siničáka.

 

Národní divadlo Brno – Kdyby, tak, a co pak. Režie: Thomas Zielinski. Dramaturgie: Martin Kubran. Scéna: Pavel Svoboda. Kostýmy: Jana Smetanová. Hudba: Ivan Acher.

Premiéra 7. dubna 2016 v divadle Reduta v 19:00 hodin.

 

Foto: Jakub Jíra

Poslední články autora