Den druhý na Encounteru se nesl ve znamení tance, písní a všudypřítomné dobré nálady sálající jak z umělců, tak z diváků. Nemalý podíl na tom jistě mělo i slunečné počasí a prostory historického centra města Brna, kde se představení odehrávala.
Pravidlem i tradicí, dodržovanou po celou dobu konání festivalu, byla dopolední diskuze nad divadelními hrami, které měli diváci možnost shlédnout předcházející den.
Pro pár šťastlivců, kteří se stihli včas přihlásit, následoval workshop Body as an instrument s pedagožkou Divadelní fakulty JAMU, Hanou Halberstadt. Tělo je nejdůležitějším nástrojem nejen pro tanečníky, jak by se mohlo zdát, ale podle tvrzení lektorky i pro herce. Proto cílem semináře bylo rozvíjení pohybových možností a schopností účastníků a objevování nových perspektiv práce s osobním tělem.
Hudebně dramatická laboratoř JAMU alias Divadlo na Orlí hostilo v čase odpolední svačinky polskou Národní akademii divadelního umění PWST v Krakowě. A jednalo se o opravdovou lahůdku. Lidové písně našich severních sousedů se, podobně jako ty české, dotýkají většiny témat v lidském životě. Nápěvy se nevyhýbají motivům jako láska šťastná i nenaplněná, smrt, jakožto nepříjemná, ale nutná a přirozená součást života, práce, zrada, velebení krás přírody,… Zatímco dříve byla píseň neoddělitelnou částí dne, dnes už tomu tak není. Autorský projekt Towards the depth se proto snažil uvést na scénu lidovou píseň „znovu“ a vrátit tak diváky zpátky „ke kořenům“.
Dalším na pořadu středečního festivalového dne byla Fakulta umění Univerzity ve městě Antioquia. Dlouho dopředu vyprodané představení kolumbijského celku 336 Letters of Love odhalilo nejniternější zákoutí lidských duší i cesty jak se s láskou a odloučením vyrovnat.
V 19 hodin měli zájemci možnost poslední představení daného dne Horses at the window. Akademie hudby, divadla a výtvarného umění z Moldávie na prknech Divadla Husa na provázku ztvárnila příběh Mateie Visnieca o ničivé moci války. Absurdní momenty zdánlivě nesouvisící s tématem jen poukázaly na nesmyslnost otevřených projevů agrese a válek jako takových.
FOTO: facebooková stránka festivalu