Zpět na výpis článků

Sestup Orfeův

Jako první titul sezóny 2013/2014 přichystalo Klicperovo divadlo pro své diváky inscenaci hry amerického dramatika Tennessee Williamse Sestup Orfeův, jejíž premiéra se uskuteční 12. října 2013 v 19:00 na hlavní scéně divadla. Hra se tak na jeviště divadla vrátí již po třetí. První uvedení proběhlo v roce 1967, premiéra druhé verze s Lenkou Loubalovou v jedné z hlavních rolí se uskutečnila roku 1986.

Režisérem nejnovějšího nastudování je Martin Glaser, budoucí ředitel Národního divadla Brno. Hru se rozhodl uvést ve vlastním překladu, který by měl zpřístupnit přes padesát let starý text současnému divákovi. „Původně jsem chtěl hru zhustit a to podstatné zvýraznit osekáním všeho zbytného, ale postupně jsem došel k tomu, že účinnější bude otevřít originál a zkusit z něj vydestilovat jakousi esenci toho, co se Williams snažil otevřít,“ říká Glaser. Sestup Orfeův v podání Klicperova divadla by měl být inscenací o lásce a rebelii. Inscenátoři se ve Williamsově dramatu zaměřili především na všeobecné a nadčasové principy. Jana Slouková, dramaturgyně inscenace na toto téma poznamenává: „Uchopit Tennesseeho Williamse nadčasově, zbavit ho patosu a sentimentu, ale zachovat sílu i bolest hrdinů v plné míře, vyprovokovat otázky, kterou nejsou zakonzervované v americkém Jihu padesátých let, ptát se po smyslu rebelství, útrpné pasivity i možnosti přežití v citově mrtvém světě, hledání odvahy i osobní odpovědnosti k zaprodání se konvencím i vlastní minulosti a konečně odvaha k vykročení a cestě – to jsou motivy, ale i úkol, který mě na hře Tennesseeho Williamse Sestup Orfeův velice lákal…“

V hlavních rolích nové inscenace se představí Jakub Tvrdík (jehož měli diváci hradeckého divadla doposud možnost vidět především ve vedlejších rolích) jako Val Xavier a Kamila Sedlárová ztvárňující postavu Lady Torrancové. Z dalšího obsazení je možné zmínit například Natálii Holíkovou, Zoru Valchařovou-Poulovou, Tomáše Lněničku či Petra Vrběckého.

 

 

Premiéra 12. října 2013 na hlavní scéně Klicperova divadla.

Režie: Martin Glaser, dramaturgie: Jana Slouková, scéna: Jaromír Vlček, kostýmy: Tomáš Kypta.

Foto: archiv divadla