Zpět na výpis článků

S Richardem se rozlučte

 

Po úspěšných dvaceti reprízách se v úterý 15. října v 19 hodin Východočeské divadlo Pardubice rozloučí se světoznámou a vůbec první tragédií největšího dramatika všech dob Williama Shakespeara. Derniéra Richarda III. se uskuteční téměř na den přesně rok po svých premiérách, které byly realizovány 13. a 14. října 2012.

Režie této hry se ujal Zdeněk Dušek, který byl pardubickým divákům prozatím znám spíše díky svým komickým dílům. Shakespearova dramata jsou však pro režiséra takovou poctou, že zkrátka nejde práci na nich odmítnout, i když víte, jak obrovskou dávku sil vás toto snažení bude stát. Richard III. není prvním dílem zmíněného autora, na němž Dušek doposud pracoval. Má za sebou například Zkrocení zlé ženy, kde do hlavní ženské role po vzoru alžbětinského divadla obsadil muže.

Netradičního zpracování se dočkala také jeho první tragédie. Pro potřeby Východočeského musel být text výrazně upraven. Prvotním impulzem byl nepoměr mezi počtem postav hry a počtem herců, kterými divadlo disponuje. Výsledkem je tato naše úprava, která se zaměřila na postavu Richarda a jedno kompletní otočení Kola Štěstěny. Vedlejším produktem té úpravy je pak její zajímavá délka. V podstatě jde o silný domácí vývar z Richarda III ,“ prozradil režisér Zdeněk Dušek.

Hlavní roli despotického státníka, který pro vlastní blaho neváhá zničit nikoho, kdo by se mu odvážil zkřížit cestu, si zahrál Martin Mejzlík. O charakteru skutečné historické postavy Richarda III. se vedou spory dodnes. V Shakespearově díle, které na něj cílí, je však anglický král  pouze mužem, jehož jedinou vírou i láskou je krutost, která se stane i jeho zkázou.

 

Režie: Zdeněk Dušek, dramaturgie: Jana Pithartová, výprava: Marek Cpin, hudba: Daniel Fikejz, překlad: Jiří Josek

Derniéra 15. října 2013 ve Východočeském divadle Pardubice v 19:00 hodin

Foto: Michal Klíma

Poslední články autora