Zpět na výpis článků

Posledních deset přikázání

Po necelých dvou a půl letech se Činoherní studio Ústí nad Labem rozloučí dne 17. 1. 2014 se svým představením Dekalog. Divadelní adaptaci stejnojmenného polského seriálu převedl do divadelní podoby belgický dramaturg Koen Tachelet, jež byla poprvé uvedena v roce 2005 v německém divadle Münchner Kammerspiele. V Činoherním Studiu měla adaptace v překladu Veroniky Musilové Kyrianové premiéru 21. 9. 2012.

Polský seriál byl natočen v letech 1987 – 1988. Jedná se o desetidílný cyklus deseti příběhů odehrávající se ve všedním prostředí jednoho z mnoha varšavských sídlišť. Režisér Krzysztof Kieślowski se pro jeho natočení nechal inspirovat desaterem božích přikázání, kdy na jedno přikázání připadá jeden díl.

Divadelní adaptace koncept desatera dodržuje, stejně tak si zachovává i uvedení děje do současnosti. Právě zevšedněním tematiky starozákonního přikázání se divák více ztotožňuje s jednotlivými postavami. Stávají se obyčejnými lidmi, které jako mnohé z nás potkávají různé nesnáze a konflikty. Vedle lásky a smrti se tedy setkáváme i s morálními otázkami zahrnující sexuální chtíč, posedlost či ponížení. Právě s těmito otázkami a s nimi spojenými situacemi se střetávají samotní protagonisté příběhu, jež se ocitají v nelehké úloze, a to ve chvíli rozhodování se nad tím, co je dobré a co špatné. Tento úkol se pak jak postavám, tak divákům ukáže jako nelehký. Sám režisér Filip Nuckolls si klade otázku z hlediska soudu a trestu. Jaký trest je v jaké situaci adekvátní, kdo a co o tom rozhoduje? Právě tato otázka hýbe ústeckým představením.

Vzhledem k tomu, že se divákovi představuje deset příběhů, je herecké obsazení Dekalogu velmi bohaté. Zároveň ale není překvapením, že se jednotliví herci zhostují více rolí. Na jevišti uvidíme např. Jaroslava Achaba Haidlera, který byl dokonce v ústeckém divadle i ředitelem, dále Natašu Gáčovou, ale také hostující Jelenu Jáklovou z Divadla v Celetné, která v Činoherním Studiu působila v letech 1972 – 1995.

V pátek 17. 1. 2014 se mohou diváci již naposled pozastavit nad životními otázkami a osudovými rozhodnutími, kterým budou čelit protagonisté poslední inscenace Dekalogu. Již vyprodaná derniéra se tak v 19 hodin rozloučí se svým věrným publikem.

 

Režie: Filip Nuckolls, dramaturgie: Veronika Musilová Kyrianova, scéna: Petr B. Novák, kostýmy: Jan C. Löbl, hudba: Magnetised Membrane

Derniéra 17. 9. 2014 v Činoherním Studiu Ústí nad Labem v 19 hodin.

 

Foto: Jan Dvořák