Zpět na výpis článků

Optimismus nerovná se hloupost

Příběh slavné francouzské satiry Candide čili Optimismus od osvícenského filosofa Voltaira ožije na  prknech Divadelního studia Marta již v neděli 29. března v 19 hodin. První repríza inscenace režisérky Zuzany Patrákové se odehraje o dva dny později.

Slovo Candide ve volném překladu z francouzštiny znamená něco jako neviňátko či prostoduchý člověk, ale z tohoto úhlu pohledu inscenátoři hlavního hrdinu nevnímají. „Bezbřehý optimismus u nás hlavní roli nehraje. On se totiž dá snadno zaměnit s hloupostí. A my nechceme hrát o nějakém ňoumovi, který je tak optimistický, až by člověk vstal, proplesknul ho a odešel. Candidův optimismu je čistý, ne hloupý,“ okomentovala inscenaci studentka závěrečného ročníku činoherní režie Zuzana Patráková.

Candida, který podle knihy žil někdy v průběhu 18. století a zpočátku vyrůstá ve Vestfálsku, ztvární Jiří Svoboda. „Je milý, přátelský, bezprostřední, dojemný, trochu zabedněný (ale ne hloupý), tvrdohlavý. Praktický moc není, ale je důvěřivý, což je možno brát v naší inscenaci jako klad i zápor,“ popsala hlavního protagonistu režisérka a dodala, že je podle jejího názoru také velmi oddaný: „Tenhle člověk by se pro vás rozkrájel. A pozor! Netvářil by se u toho jako spasitel. Toho chcete potkat.

Tereza Lexová, která je dramaturgyní celého představení, je naprosto přesvědčená o tom, že i dnešní moderní divák najde v příběhu drobné paralely dotýkající se našeho každodenního života. Sama dodává, že příběh starý přes dvě a půl století četla už na gymnáziu a i přes nálepku povinné četby ji uhranul. „Vybavuji si, že mě nejvíc fascinoval její absurdní rozměr – nechat v prvním odstavci stránky upálit pár lidí (včetně jedné z hlavních postav), uprostřed stránky nechat shledat hlavního hrdinu se svou ztracenou láskou, která už měla být mrtvá, a v závěru stránky jej zase nechat vraždit a pak posnídat… Zbožňuju Candidovy reakce,“ dodala Lexová.

Candide je fascinující kniha – celý svět narvaný na sto dvacet stránek. Voltaire z orlí perspektivy črtá lehce, přesně, neúprosně a k uzoufání vtipně vždy jen to klíčové, a skládá tak dohromady pokřivené zrcadlo skutečnosti s ostrostí, ze které se dělá zle,“ uvedl scénárista Peták. Inscenace, v níž se představí absolventi závěrečného ročníku činoherního herectví, potrvá necelé dvě hodiny i  s přestávkou a bude rozčleněna do tří dějství. V prvním dějství putují diváci společně s Candidem jeho životním příběhem, ve druhém se dostanou před brány Eldoráda. A ve třetím dějství se uvidí, jak to vlastně s tím Candidovým nejlepším možným světem dopadne,“ uvedla dramaturgyně Tereza Lexová.

 

Studio MartaCandide. Překlad: Radovan Krátký. Režie: Zuzana Patráková. Dramaturgie: Tereza Lexová. Scéna: Jana Jaracová. Kostýmy: Hynek Petrželka. Hudba: Jakub Vašica, Michaela Reidlová. Zvuk: Tomáš Tušer, Jan Škubal.

Premiéra 29. března 2015 v 19:00 ve Studiu

 

Foto: Iveta Stehlíková

Poslední články autora

Zombie v Československu

Od ideálního bláznovství k realitě

EU. Vyprázdněný pojem, nebo…?