Zpět na výpis článků

Nikola Šuhaj na hrad

 

Romantické prostředí hradu Kunětická hora se v sobotu a neděli 15. a 16. června od 20:30 hodin stane premiérově kulisou představení Balada pro banditu. Diváci budou svědky vášnivého příběhu plného lásky, nenávisti, zrady a v neposlední řadě také vynikající hudby v podání herců Východočeského divadla Pardubice a folklórní kapely Trdlo.

Jak je zvykem, i letos si divadlo pro své příznivce přichystalo inscenace na letní scéně blízko Kunětické hory. Krom zde již na počátku června uváděného Snu noci svatojánské repertoár obohatí i muzikál v režii Michaela Taranta. V Baladě jsou dvě věci, pro které je tak žádaná a legendární. Jednak je to téma svobody, nezávislosti, nepoddajnosti a jednak pochopitelně krásná hudba. Je to mimořádně šťastné dílo, a proto se tak často vrací na českomoravská či moravskoslezská jeviště,“podotkl režisér.

Muzikál na motivy knihy Ivana Olbrachta napsal Milan Uhde a hudebně ztvárnil Miloš Štědroň. Lidový příběh z koločavských polonin, který je dnes již divadelní stálicí, vypráví o chlapci Nikolajovi, jenž se stal zbojníkem. Nejprve zběhl z války a poté začal loupit, aby si mohl dovolit ucházení se o ruku milované Eržiky. Jeho osud končí tragicky. Po dlouhém a úspěšném vyhýbání, přeci jen spočine v rukou spravedlnosti, když je za mrzký peníz vyzrazen svými „nejvěrnějšími“.

Ačkoli se v této inscenaci jedná spíše o ansámblové herectví, právě role Nikoly a Eržiky jsou pro herce velkou výzvou. Hlavního zbojníka alternují Jan Musil s Tomášem Lněničkou. Pro postavu Eržiky si sám režisér vybral Petru Tenorovou, která zazářila po boku Ladislava Špinara už v Tarantově Amadeovi.

Balada pro banditu s originální, novou, živější a modernější hudbou se po drobných úpravách stane součástí stálého repertoáru příští divadelní sezóny, tentokrát tradičně na hlavní scéně.


Režie: Michael Tarant, dramaturgie: Zdeněk Janál, výprava: Tomáš Moravec, hudeba: Marek Ivanović a Václav Trunec, popř. choreografie: Jiří pokorný, souboje: Karel Basák.

 

Premiéra 15. a 16. června 2013 na letní scéně – Kunětická hora ve 20:30 hodin

Foto: www.vcd.cz

Poslední články autora