Zpět na výpis článků

Ne vždy je snadné býti ženou

I ženy umí vtipkovat na vlastní adresu. Důkazem toho je inscenace studentky pařížské konzervatoře Manon Chircen. Inscenace Morsure, která vznikla – jak autorka, režisérka a herečka v jedné osobě popsala – v rámci projektu, který je založen na volné tvorbě a klade důraz na autorskou tvorbu, poukazuje na zvyšující se počet znásilnění a projevů násilí všeobecně konaném na ženách a dětech ve Francii.

Chircen však nevolí, v poslední době populární, expresivní a kruté zobrazení daného problému. Naopak používá formu odlehčenou, místy až parodickou. O to silnějšího vyznění se pak divák v závěru inscenace dočká, když jsou mu z amplionu stroze přečteny faktické, statistické údaje, které dosahují závratných čísel a procent.

Neopomenutelnou stránkou inscenace je její výtvarné pojetí, které na první pohled působí velmi jednoduše, ale je účelné a sladěné. Stejné světle růžové šaty, které mají na sobě, kromě jedné dívky, jež je oblečena v kostýmu pánského stylu a celé představení pomyslně diriguje, doplňuje bílá scéna, za níž je plátno, na kterém posléze probíhá projekce.

Jedinou výtkou je pak hudba zvolená v samotném závěru inscenace. Po celou dobu představení je totiž hudba jinak vybírána s neuvěřitelným citem, hudba, která je převážně tvořena „živými“ nástroji. Poslední song byl však nesnesitelně hlučný a naprosto nehodící se.

I tak ale je ale výkon Manon Chircen obdivuhodný. Ocenila jej jak studentská, tak i odborná porota. Tím Manon tedy trochu vynikla nad ostatními soubory, jelikož Encounter je přehlídkou vysokých škol a pařížská konzervatoř zde zastupovala jedinou uměleckou školu nižšího stupně studia.


Národní konzervatoř dramatických uměníMorsure. Režie: Manon Chircen.

Recenze z uvedení 14. 4. 2016 v rámci 26. ročníku Mezinárodního festivalu divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER.


Foto: Marián Medlen