Zpět na výpis článků

„Naši Furianti jsou dost často taková povinná četba…“

První den festivalu Dream Factory 2011 zahajovalo představení Naši furianti Divadla v Dlouhé. V jedné z hlavních postav se představil také Miroslav Táborský coby starosta Filip Dubský, který nám o inscenaci a jejím přínosu pro dnešního diváka řekl více.

Inscenace Naši furianti nese podtitul gogolovská groteska s prvky italského neorealismu. V čem je tato inscenace jiná než ostatní inscenace Našich furiantů?

Myslím, že Furianti jsou taková zvláštní hra, která se v českém divadle nasazuje poměrně pravidelně, ať už u profíků nebo u ochotníků, ale dost často je to taková povinná četba. A náš režisér to nasadil z toho důvodu, protože měl pocit, že se umí skrze Furianty vyjádřit k současnému stavu naší společnosti. A myslím si, že tak by to mělo vždycky být – pokud tam ten záměr ani není, tak by se Furianti neměli vůbec dělat. Je pravda, že jsem Furianty takhle udělané párkrát viděl a myslím, že naše inscenace – aspoň to tak z diváckého ohlasu i z kritik zatím vychází – našla ten soudobý jazyk. A v tom je vlastně jiná. Každá předchozí i každá následující by měla být jiná, protože by měla odpovídat své době.

(Pokračování textu…)

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!