Zpět na výpis článků

Kejklíř z Lublinu

Ve Východočeském divadle právě vrcholí proces intenzivního dvoufázového zkoušení pod vedením zkušeného slovenského režiséra Mariána Pecka. Již tento víkend 21. a 22. února se uskuteční v Městském divadle premiéra inscenace Kejklíře z Lublinu. Dalším počinem tohoto režiséra v pardubickém divadle bude úsměvný biblický příběh Tučňáci na arše, který se odehraje na Malé scéně a na jeho premiéru se můžete těšit již 1. března.

Román Kejklíř z Lublinu pochází z pera nejslavnějšího židovského spisovatele a nositele Nobelovy ceny Isaaca Bashevise Singera. Dramatizace pro pardubické divadlo se ujala jeho bývalá dramaturgyně Jana Pithartová. „Singerův Kejklíř z Lublinu je vášnivé drama o hnacích silách života. O  ošidnosti mezí, v nichž se pohybuje osobní svoboda. O nádheře snů, neodolatelnosti dravé touhy, neodčinitelnosti ublížení, neoblomnosti svědomí a síle odpuštění,“ dodává Jana Pithartová. V hlavní roli se nám představí Martin Mejzlík, který ztvární postavu Jaši Mazury. Jaša Mazur není pouze kejklířem z povolání, miluje ženy, ženy milují jeho, ale to mu nestačí. Nevěří v boha, který je mu svou abstraktností příliš vzdálen, ale jsoucnost boží mu citelně schází. Když na ni citelně narazí, rozhodne se radikálně změnit svůj dosavadní způsob života. „Text se jmenuje Kejklíř z Lublinu, což o něm dost napovídá. Jaša Mazur je komediant, člověk, který se předvádí, ukazuje triky, hraje si. Ta hra je velmi důležitá v celém jeho životě. Má několik žen, ale před nikým to neskrývá. Balancuje na hraně – přejde, nepřejde? Náš kejklíř nežongluje s míčky, žongluje s  lidskými dušemi. Připoutal k sobě mnoho lidí, kteří jsou na něm závislí. V životě každé z těchto postav je Jaša neustále přítomný. I na jevišti to bude stejně, všichni budou rovněž neustále přítomní. Herci to nemají příliš rádi a prosím, aby mi odpustili. Jsem však přesvědčený, že by to mělo fungovat,“ říká režisér Marián Pecko. Před první premiérou bude ve foyer zahájena výstava Veselé krchovy výtvarníka Marka Brodského.

 

Východočeské Divadlo PardubiceKejklíř z Lublinu. Režie: Marián Pecko. Scéna: Pavol Andraška. Kostýmy: Eva Farkašová. Choreografie: Marián Pecko. Hudba: Robert Mankovecký. Dramaturgie: Jana Pithartová.

Premiéra se uskuteční ve dnech 21. a 22. února 2015 v 19.00 hodin ve Východočeském divadle v Pardubicích.

 

Foto: Michal Klíma

Poslední články autora

Zombie v Československu

Od ideálního bláznovství k realitě

EU. Vyprázdněný pojem, nebo…?