Zpět na výpis článků

Japonsko dětem

Národní divadlo Brno novou generaci vychovává nejen v lásce k umění, ale své malé příznivce také učí poznávat cizí kulturu. Pro nejmenší obecenstvo tentokrát připravilo projekt, který jim lehkou a pohádkovou formou přiblíží fascinující Dálný východ. Pásmo složené ze dvou krátkých příběhů nazvané Japonské pohádky je určeno pro diváky od pěti let a jeho premiéra v Divadle Reduta se uskuteční v pátek 22. listopadu od 18 hodin.

Oba příběhy jsou spjaty s japonskou kulturou, ale liší se svou formou. První z nich Tengu je autorský projekt členky brněnského baletního souboru Aki Nischio. V této baletní pohádce vystupují postavy z tradičních japonských bajek. Děj se odehrává na ostrově Hokaidó, kde v malé chaloupce žije matka a její synové Kitchi a Potchi. Jednoho dne je maminka z jejich zlobení tak unavená, že si musí jít odpočnout do lesa. Tam však zázrakem najde magické zrcadlo síly. Když se o nové majitelce dozví zlý lesní démon Tengu, rozzuří se a unese ji i s kouzelným předmětem. Díky náhle dosažené moci se stává v zemi tyranským pánem. Jediní, kdo mohou situaci zachránit, jsou dva malí uličníci. Podaří se jim navrátit zrcadlo do pravých rukou a osvobodit matku ze spárů zlouna Tengu?

,,Tentokrát jsem chtěl pro děti vytvořit něco opravdu zajímavého. Využil jsem tradiční japonské materiály při tvorbě rekvizit a loutek. Jsou ušity ze vzácných a dosti starých látek, původně určených pro výrobu kimon,“ prozradil autor druhého z příběhů Noriyuki Sawa. Japonský performer tvoří představení nejen pro nejmenší, ale i pro dospělé diváky a své umění šíří po celém světě také formou výukových seminářů na univerzitách. V loutkové pohádce Ninja, kterou Divadlo Reduta v pátek uvede, najde hlavní hrdina portrét přenádherné zakleté princezny, kterou se rozhodne vysvobodit z Černého zámku. Sawa zde využívá tradiční národní techniky nejen při výrobě, ale i v technice jejich vedení. Inspiruje se pohyby z juda a také divadelní formou bunraku.


Tengu

Režie, libreto a choreografie: Aki Nischio (členka brněnského baletního souboru)

Ninja
Performer, režisér a loutkář: Nori Sawa

Premiéra 22. listopadu 2013 v Divadle Reduta v 18:00 hodin
Foto: www.norisawa.cz, www.ndbrno.cz

Poslední články autora