Zpět na výpis článků

Open Air Program HK: Hrdinky nevšedního cirkusu

Jako divák nový cirkus zatím spíše objevující než bezmezně adorující, jsem bral Hrdinky jako příjemnou výzvu. Pavla Rožníčková mě společně s Pavlou Klusákovou ve vzduchu i na zemi přesvědčila o tom, že jsou těmi nejpovolanějšími hrdinkami cirkusu vkusně příběhového a umělecky hodnotného.

Jak vznikl námět na toto představení?

Pavla Rožníčková, akrobatka, produkční Cirkusu TeTy: Původní nápad pochází od režiséra Radima Vizváryho, ale bylo to hozený trošičku jinak. My se o tom vždycky rok bavíme, ještě dva tři měsíce před začátkem máme různý úkoly, a pak jdeme do zkušebny, kde to tam naperem. No a pak z toho vylezlo, že to budou hrdinky, které potkáváme na ulici a ony mají za sebou ten příběh. Hrdinky všedního dne.

Jaká je spolupráce s Radimem Vizvárym?

P. R.: Krásná, tohle je druhá věc, co s ním děláme, první byla Husí krky. A sedneme si jak osobně, tak pracovně, sdílíme pohled na to, co je pro nás divadlo a kam jej chceme vést. Radim nás dovede vždycky někam postrčit a je to s ním hrozně příjemný.

O nové věci se bavíte celý rok. Je ve vaší inscenaci něco z vaší osobní zkušenosti?

P. R.: Ano, je. Od Radima dostáváme otázky dost na tělo, ale s respektem. U Husích krků to bylo trochu víc, protože Hrdinky jsou obecnější, ale tady je to taky.

Jaké je Vaše herecké a akrobatické souznění s Vaší kolegyní?

P. R.: S Kačkou pracujeme asi 6 let, a když nepočítám spolupráci v širším týmu, tak i ta kooperace v čisté technice je silná, kdy mě třeba v 5 metrech drží ve vzduchu, to hraje v našem propojení velkou roli. Herecky s námi pracuje Radim.

V představení bylo vidět propojení nového cirkusu s nonverbálním či fyzickým divadlem, jaké to pro vás je kombinovat?

P. R.: My s Kačkou a Radimem nový cirkus chápeme víc jako divadlo než jenom jako show a chceme to do toho dávat víc a víc, to je základ. Jinak je pro nás těžší to hraní na zemi než technika nahoře. My si tam nahoru chodíme vlastně odpočinout (smích).

Zaujalo mě i užití humoru, jakou roli pro vás má?

P. R.: Je to pro mě důležité uvolnění, třeba po fyzicky vytěžujícím kousku.

Tančíte odmala?

P. R.: Já jsem hrála divadlo jako činohru a Kačka studovala zde v Hradci Králové tělocvik na pedagogické fakultě a psala diplomku na žonglování, nevím, jak k tomu došla, a pak jsme se přes to potkali v Praze a nějak se to nabalilo.

Plánujete s Radimem Vizvárym další představení?

Před nedávnem jsme uvedli poprvé Hrdinky, které ještě nějakou dobu budeme ladit, je to pro nás vždycky takový proces, ale určitě s Radimem uděláme něco dalšího.


FOTO: archiv Open Air Programmu Hradec Králové