Zpět na výpis článků

Heda Gablerová

Vy totiž nejste šťastná“

Po patnácti letech se v Brně od uvedení Městským divadlem Brno bude hrát Heda Gablerová (1) v titulní roli s Kateřinou Dostalovou.1 Premiéra Hedy Gablerové se uskuteční již tuto sobotu 21. května v brněnském multikulturním prostoru Stadionu, kde nalezl své útočiště Buranteatr. Čtvrtá a zároveň poslední premiéra Buranteatru v této sezóně, nazvané „Klasika! Klasika!“, je koncipována jako generační výpověď.

Příběh o Hedě Gablerové, nešťastné v čerstvém manželství s historikem Tesmanem a těšící se na příjezd své dávné „lásky“ Eilerta Løvborga dostává v podání BURANTEATRu výrazně současný akcent.“ Jak sdělil režisér inscenace Adam Doležal: „škrtali jsme hodně a občas i něco jazykově upravili, ale stále je to Ibsen, nikoli „na motivy Ibsena“. Heda má všechno – pečujícího manžela, velký dům, peníze jí neschází, ale nudí se. „Ona to vlastně není doslova vzato nuda. Je to zoufalá touha po velikosti, po velkolepém gestu, mimořádném činu. Po něčem, co dá životu opravdu smysl, co ho změní. Heda pravda moc neví, jak by to mělo vypadat. Ale na intenzitě té touhy to nic nemění.“ sdělil režisér Adam Doležal.

Autory inscenační úpravy vycházející z překladu Františka Fröhlicha se stal režisér inscenace Adam Doležal a dramaturg Jan Šotkovský. Jako hosté se v Buranteatru představí Vojtěch Blahuta a Irena Konvalinková z Městského divadla Brno. Doplní je Kamila Zetelová, Jiří Hájek a Zetel jako stálí herci Buranteatru. „Scénu a kostýmy navrhla Petra Vencelidesová, jako zvuková stopa jsou použity písně skupiny MIDI LIDI, autorem light designu je Bob Racek.“

Něco na té Hedě asi je.“ Šotkovský

Premiéra inscenace proběhne 21. května 2011 v 19:30 na Stadionu.

Velmi zajímavý rozhovor Jana Šotkovského s Janem Šotkovským o Hedě Gablerové:

Část prvá: http://sotekburan.blogspot.com/2011/05/rozhovor-jana-sotkovskeho-s-janem.html

Část druhá: http://sotekburan.blogspot.com/2011/05/rozhovor-jana-sotkovskeho-s-janem_07.html

1 Poslední premiérou Hedy Gablerové v České republice se stala inscenace Švandova divadla v režii Daniela Špinara.

Poslední články autora