Zpět na výpis článků

Do Moravského divadla se vrátil sluha

Goldoniho hru Sluha dvou pánů zná snad každý, a každý jej snad i v nejznámějším provedení s Miroslavem Donutilem viděl. Zatímco v Národním divadle se slavná komedie hraje již patnáct let, Moravské divadlo Olomouc ji pětadvacet let nehrálo. Nyní se však diváci mohou těšit na novou inscenaci této hry, a to již v pátek 25. října v 19 hodin.

Role Truffaldina se před pětadvaceti letech v Moravském divadle zhostil Pavel Hekela, v současné době jeho ředitel. Nyní se nám na jevišti v hlavní roli ukáže herec Roman Vencl, která mu dle jeho slov dala pěkně zabrat. „Co se týká objemu textu, jde určitě o největší roli, jakou jsem zatím hrál. Kvůli tomu, že v podstatě neslezu z jeviště, si musím pamatovat celou hru od začátku do konce včetně scénosledu. Po fyzické stránce je to pěkná makačka, za dva měsíce jsem zhubnul asi osm kilogramů,“ svěřil se Vencl.

Zároveň má ale Vencl mnoho prostoru pro svoji vlastní improvizaci. Režisér představení Nikolaj Pavlov Penev si velmi dobře uvědomuje, kolik možností k improvizaci se ve hře Sluha dvou pánů naskýtá. Kontroluje tedy směr a způsob, jakým se má inscenace ubírat a zároveň nechává hercům ve svých rolích volnější ruku v úpravě textu či již zmíněné improvizaci. Pro režiséra bulharského původu je to vůbec první zkušenost v olomouckém divadle.

Hru Sluha dvou pánů napsal v roce 1745 Carlo Goldoni a jedná se o jeho nejslavnější komedii, ve které oživil v tehdejší době již upadající commedii del´arte, pro kterou jsou typické ustálené charaktery, jako např. vychytralý sluha, kterým je Truffaldino či lakomý pán Pantalon. Přes své stáří je hra u diváků stále velice oblíbená. Penev zachovává její humornou linii komediálními výstupy, zároveň však eliminuje text, inovuje ho a přidává tak i linii filozofickou. Chce tím vyjádřit nejen to, jak je téma nadčasové, ale jak je i dnešnímu člověku a společnosti blízké. „Také dnešní člověk je ve své podstatě sluhou, je podřízený různým institucím, ale musí zůstat svobodný sám před sebou, musí mít svobodnou vůli. Teprve potom je pánem,“ uvedl režisér.

Kromě Romana Vencla se publikum může těšit také na Jaroslava Krejčího v roli Pantalona, v roli Beatrice se nám ukáže Tereza Richtrová a postavu Florinda předvede Vojtěch Lipina. Penev si pro nás v režii Sluhy dvou pánů připravil nejen plno humoru, ale i živou kapelu (která se sama do děje zapojí) a celé to zaobaluje svým novátorským pojetím. V Moravském divadle bude tedy v jednom odehrána premiéra slavné komedie jak pro diváky, tak pro samotného režiséra.

Režie: Nikolaj Pavlov Penev, dramaturgie: Markéta Machačíková, scéna a kostýmy: Aleš Valášek, hudba: Filip Tailor.

Premiéra 25. října 2013 v Moravském divadle Olomouc v 19 hodin.

Foto: Pavel Malý