Dlouho očekávaný mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER byl včera slavnostně zahájen, a tak se v následujících dnech jeho účastníci mohou těšit na velmi pestrý a zajímavý program. V Brně se k této příležitosti sešli mladí divadelníci z Česka, Slovenska, Ruska, Skotska, Francie, Španělska, Itálie, Polska, Bulharska, Německa, a dokonce dalekého Tchaj-wanu. Pořadatelem akce je brněnská Janáčkova akademie múzických umění (JAMU), a protože se jedná o festival zejména studentský, nechybí jak zdejší, tak zahraniční studenti ani v řadách odborné poroty. Motto letošního šestadvacátého ročníku zní Nová znamení a úhly pohledu.
Asi dvě hodiny po začátku festivalu, který odstartoval Zahajovacím ceremoniálem v Divadle na Orlí, náš redaktorský tým už při příchodu do budovy Janáčkovy akademie uvítala velmi živá atmosféra. Z neustále procházejících skupinek studentů, kteří si přišli vyzvednout své lístky, byly slyšet útržky rozhovorů v nejrůznějších jazycích. První představení, na které jsme zamířili, byla performance Alanusovy vysoké školy umění a společenských věd v Německu Vystřel/seber kořist/opakuj, která se uskutečnila v Ha-divadle.
K mé velké radosti bylo představení v originální němčině obohacené také o anglické titulky. Šlo o cyklus šestnácti krátkých her, propojených v dnešní době tíživým tématem násilí a terorismu, které ukazovaly, jak se promítá do životů lidí. Přestože téma Němci pojali částečně s nadsázkou, zároveň šla ze hry značně cítit i jeho závažnost, zobrazovaná dramatickými, někdy až hysterickými emotivními scénami, které podle mého názoru ještě podtrhoval drsnější charakter německého jazyka. Zajímavým prvkem byl také podklad poměrně hlasité rockové hudby spolu s neonově modrým světlem při změně scény u jednotlivých částí jako oddělení jednotlivých příběhů. Nejvíc působivé pro mě však stejně byly výkony herců, kteří měli nelehký úkol ztvárnit během inscenace hned několik rolí.
Ve stejné době se na festivalu představila Skotská královská konzervatoř s performancí To zkurvené slovo na F, hrou, která se snaží vtipnou formou zobrazit reálný lidský pohled na problematiku feminismu.
Kromě hlavních představení je všem účastníkům k dispozici také tzv. OFF program, který nabízí studenti JAMU. Jeho první součástí byla hned po Zahajovacím ceremoniálu groteska Tvrdošíjný lovec. Já jsem večer zamířila na inscenaci Ze skicáku, etudové představení, které vytvořili studenti prvního ročníku činoherního herectví. Hrálo se v poměrně malém prostoru hereckého ateliéru v budově JAMU, takže se do něj vešlo sotva třicet diváků, což podtrhovalo celkové komornější atmosféře vystoupení. Zaujal mě už samotný začátek. Vstoupili jsme do úplné tmy, kde svítily jen barevné neonové tyčinky, a ozývaly se různé zvířecí zvuky. Tématem inscenace bylo polidštění živé bytosti, které propojovalo jednotlivé krátké etudy. Ty byly z hlediska ztvárnění i obsahu často rozdílné, ale plynule na sebe navazovaly, a v každé z nich dokázali mladí herci publikum nejednou rozesmát. Po vážnějším německém představení to bylo docela příjemné odlehčení.
Pro odreagování a také samozřejmě snadné navázání nových kontaktů, bude každý den probíhat i večerní párty. Když jsem po skončení Ze skicáku dorazila do kavárny Trojka, byla už Welcome párty v plném proudu. Radostná a energická atmosféra vládla nejen na tanečním parketu. Nezbývá než doufat, že nám všem tato energie vydrží i do dalších dnů, protože velká část festivalu je stále před námi!
Zdroj fotografie: archiv Encounteru