Zpět na výpis článků

„Moc festivalů nenavštěvuji, ale Divadelní Flora má skvělou atmosféru,“ říká Stanislav Majer z Divadla Na zábradlí

Dvacátá Divadelní Flora se pomalu ale jistě blíží ke konci. Jejím pravidelným hostem je pražské Divadlo Na zábradlí, které ve čtvrtek 20. 5. odehrálo své poslední festivalové představení.

Diváci měli možnost vidět v jejich podání dvě původní inscenace Hamleti a Posedlost, obě v režii Jana Mikuláška s dramaturgií Dory Viceníkové. První z nich nabízí pohled do hereckého života a hraní, odpovídá na otázky, co se na jevišti smí a nesmí, zda má režisér vždycky pravdu či jestli je herectví skutečně vysněným povoláním. Posedlost, odehrávající se na dvoupodlažní scéně, ukazuje s trochou nadsázky v několika příbězích nejrůznější lidské posedlosti, pocity štěstí, zamilovanosti, samoty i beznaděje.

Po skončení posledního představení už se soubor Divadla Na zábradlí chystá na odjezd do Prahy a v S-klubu se nikdo příliš nezdržuje, přesto si však herec Stanislav Majer našel čas zodpovědět pár otázek. Součástí Divadla Na zábradlí je od roku 2012, předtím působil například v Divadle Komedie a mohli jste ho vidět také v několika televizních seriálech a filmech.

Na festivalu Divadelní Flora je Divadlo Na zábradlí pravidelným hostem už řadu let, co se vám na něm líbí?

Na Divadelní Floře se mi líbí určitě hlavně dramaturgie festivalu. Petr Nerušil vybírá program, alespoň z mého pohledu, úplně perfektně a letošní ročník byl skvělý, třeba inscenace z Vídně Dušana D. Pařízka. A potom samozřejmě také atmosféra. Mě to tady v Olomouci hrozně baví, jak to tady žije a jakou má celý ten festival atmosféru.

A co říkáte na Olomoucké publikum?

Řekl bych, že je vstřícné. To určitě také k celkové atmosféře přispívá

Dnešním představením už pro vás letošní ročník festivalu končí, vypadalo 20. výročí podle vašich představ?

Vypadalo, jak už jsem říkal, program byl letos vážně perfektní. Ale trochu mi bylo líto, že nebylo tak hezké počasí, jako tady bývá každý rok, vždycky tady bylo úplně léto, co si já pamatuju, ale letos to moc nevyšlo.

Navštěvujete hodně festivalů, třeba i nějaké zahraniční? Kam se v nejbližší době chystáte?

Festivaly popravdě řečeno moc nenavštěvuji. Spíš chodím na samostatná konkrétní představení, připadá mi to možná lepší, než když je toho tolik v několika dnech. Ale vlastně v nejbližší době se chystám na 51. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, který bude na začátku července.

Je pro vás velký rozdíl hrát v jiném prostředí než doma v Praze?

Asi není, aspoň já s tím žádný problém nemám. Někdy je možná jen problematické scénografii zasadit do toho nového místa, ale to tady nebyl. Právě naše dvoupodlažní scéna pro Posedlost je skvělý nápad Marka Cpina, který je vynikající scénograf.

Plánujete přijet na Floru i příští rok?

Já doufám, že ano. Už teď se na další ročník těším.

 

FOTO: archiv Divadla Na zábradlí