Zpět na výpis článků

4 + 4 dny v pohybu: Průměrnost je nová černá…

Mezinárodní festival současného umění 4 (+4) dny v pohybu si letos vyvolil za srdce celého festivalu kasárna v Karlíně. Poslední festivalový den prozářila svou nevyčerpatelnou živelnou energií avantgardní umělkyně Penny Arcade z New Yorku, která do Divadla Ponec přivezla svou show Longing Lasts Longer (Touha trvá déle).

Postarší dáma, avšak mladistvého vzezření a duše, se pokusila předat festivalovému publiku něco ze svých myšlenek a obav. Bohužel to nakonec dopadlo tak, že své posluchače naprosto vyčerpala. Zpočátku mírumilovný storytelling s příměsí ironie o Pennyině touze nebýt Sněhurkou, ale Zlou královnou se zvrhl v šílenou jízdu. Několikrát opakované vypočítávání dekád minulého století se řetězově nabalovalo pokaždé na nový problém. Jednou to byly technologie, televize, umění a výchova dětí, podruhé zase způsob života dnešního člověka či politika. Celé to zaštiťovalo město New York, po němž Penny doslova šla jako nelítostná šelma. Město, které nikdy nespí, je dnes městem, které spí neustále. Stagnuje a lidé přicházející za vidinou úspěchu a peněz se jen chabě pokoušejí o něco, o což vlastně ani neusilují s takovou vervou jako kdysi. Ve skrytu duše jsem se cítila trochu jako ve Vymítači ďábla. O všech těch problémech už dnes dávno dobře víme. Zápal performerky byl ale obdivuhodný a nerozumím tomu, jak dokázala v tak nabitém tempu utáhnout celých 90 minut.

S úlevnými momenty jí pomáhal DJ Steve, kdy se za zvuku dalšího hitu roztancovávala k nové litanii. Celý večer se sice točil jako na kolovrátku, ale zaobalený v inteligentním humoru neotřelé aktivistky. Parodující stand-up show a vzpomínky na vlastní léta rozletu v performancích ze šedesátých let se pokaždé totiž vyhouply až do mírně naštvaného sarkastického módu. V zásadě jsem se dobře bavila, ale ona výzva k procitnutí po tak dlouhém výčtu důvodů, proč vše děláme špatně, mi zkrátka přišla jen jako házení hrachu na stěnu.


  • PENNY ARCADELonging Lasts Longer
  • Koncept, autor, performer: Penny Arcade
  • Pomocná režie a design: Steve Zehentner
  • Producent: London Artists Projects

Reflexe psána z reprízy 14. 10. 2017 v rámci festivalu 4 + 4 dny v pohybu.

FOTO a VIDEO: archiv festivalu 4 + 4 dny v pohybu, webové stránky Penny Arcade