Zpět na výpis článků

Zlínská romance

 

Křehký příběh prvních lásek a setkání s tajemstvím života a smrti začíná!

Na divadelní zpracování poémy Františka Hrubína Romance pro křídlovku se můžou těšit diváci hned první březnový víkend. V Městském divadle Zlín se jí ujal režisér Jakub Nvota. „Je to modelová hra o první lásce, o tom, jak se z chlapce stává muž a z dívky žena. Je to příběh lásky, která v sobě zároveň obsahuje i tragický konec, proto vlastně zůstane jako vzpomínka na celý život. Je to příběh, který v sobě nese odkazy na to, co zažil každý z nás. Každý má v sobě svoji romanci,“ rozvádí režisér. Zajímavostí bezesporu je, že v inscenaci zazní symbolicky živá hra na křídlovku, a to v podání představitele Viktora Radovana Krále.

Příběh Františkovy osudové lásky k Terině a fyzické vyzývavosti Tonky je retrospektivní vzpomínání na silný citový zážitek z doby dospívání. Odehrává se v roce 1930. Hlavní postava je v inscenaci ztvárněna třemi osobami (zobrazení minulosti, přítomnosti a budoucnosti). „I toto je příběh mladého člověka, přestože se setkává se sebou samým starším o třicet, padesát let, ale ty dvě jeho podoby v podstatě jen potvrzují, že to skutečné, to podstatné, co v životě zažil, je to, co zažil v té chvíli a co ho zformuje na zbytek života. Nejdůležitější je, že je to hra o dospívání, o prvních dotycích se smrtí, se sexualitou, s poezií,“ doplňuje režisér Nvota, který ve Zlíně zinscenoval již Dekameron, Sluhu dvou pánů, Splašené nůžky či nedávno uvedenou Kočičí hru.

Romance pro křídlovku v roce 1966 zfilmoval Otakar Vávra v hlavní roli s Jaromírem Hanzlíkem.

V roli nejmladšího Františka se představí hostující student z posledního ročníku JAMU Aleš Petráš.

Režie, libreto: Jakub Nvota, dramaturgie, libreto: Vladimír Fekar,scéna a kostýmy: Szillard Boráros, hudba: Andrej Kalinka.

Premiéra se koná v sobotu 3. 3. 2012 v 19:00 v Městském divadle Zlín.

Foto: www.divadlo.zlin.cz