Zpět na výpis článků

Za zvuku šansonu

Prvotinu našeho populárního spisovatele Františka Kožíka, rodáka z Uherského Brodu, se v sobotu 12. října chystá uvést činoherní soubor Městského divadla ve Zlíně. Rozsáhlý román Největší z pierotů je inspirovaný životní dráhou Jeana Gaspara Deburaua (1796 – 1846). Scénář podle literární předlohy napsal ředitel divadla Petr Michálek. Režie se pak ujala hostující režisérka Slováckého divadla Zoja Mikotová. Hra v její režii je neobvyklou směsí činohry, šansonu a pantomimy.

Výtvarnice, grafička, choreografka loutkového divadla, profesorka, režisérka. To vše je Zoja Mikotová v jedné osobě. Jako choreografka hostovala v několika divadlech nejen u nás, ale i v zahraničí (Německo, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Francie). Získala mnohé ceny na domácích i zahraničních divadelních festivalech. A co se skrývá pod povrchem samotného Kožíkova díla? Vložil do něj svou životní filozofii o lásce k lidem, ještě méně čitelně víru v naději a v hrdost národa. „Je to velmi lidský příběh plný naděje, je v něm romantika dálek a exotického prostředí varieté, je nadčasový a univerzální. V době, kdy je všude kolem nás příliš mnoho zbytečných slov, je navíc pohybové divadlo beze slov moc příjemné,“ říká o inscenaci Zoja Mikotová. Největší z pierotů je také příběhem plným emocí. Ty bude na jevišti ještě více umocňovat hudba Zdeňka Krále, jehož texty písní pochází z básní našich českých i zahraničních autorů. Zpívat je budou průvodci celého příběhu Helena Čermáková a František Segrado.

V hlavní roli se objeví Zdeněk Julina, který paří mezi nejoblíbenější zlínské herce. Julinovi pomáhal jeho kolega Roman Blumaier, a to zejména s pohybovými a akrobatickými prvky. „Role Kašpara Deburaua je sen. Ta knížka je nádherná a dramatizace se myslím taky povedla. Když se všechno vydaří, bude to moc hezké.“ dodal ke své roli Zdeněk Julina.

Kromě Juliny se diváci mohou těšit třeba na Helenu Čermákovou, Martu Bačíkovou, Pavla Vacka a spoustu dalších.

Režie: Zoja Mikotová, dramaturgie: Jana Kafková, scéna a kostýmy: Jan Štěpánek, hudba: Zdeněk Král

Premiéra 12 .října 2013 ve Velkém sále Městského divadla Zlín v 19:00 hodin.

Foto: Zdeněk Němec