Zpět na výpis článků

Yerma na prknech Jihočeského divadla

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích představí jako svou třetí premiéru této divadelní sezony inscenaci Yermu. Autorem dramatu (u nás častěji uváděného pod názvem Pláňka) je španělský dramatik Federico García Lorca. Se souborem Jihočeského divadla Yermu nastudoval operní režisér Jiří Heřman, který činohru režíruje poprvé.

Děj Lorcovy hry se odehrává na španělském venkově. Yerma vidí smysl svého života v roli matky, ale její manžel Juan s ní odmítá zplodit potomka. Je to „muž, který nechce mít dítě, chce žít se svou ženou v pokoji a míru. Tento postoj přirozeně vyvolává velký konflikt nejenom v manželském páru, ale také ve společnosti, která nemilosrdně odsuzuje jakékoliv odchýlení od tradic manželského svazku. Lorcova hra není jen tragédií bezdětné ženy, ale i muže který není schopný přiznat svou identitu,“ říká režisér inscenace Jiří Heřman.

Scénu navrhl Pavel Svoboda a autorem hudby je Marko Ivanovič, který je znám pro svou oceňovanou operu Čarokraj. Režisér Heřman také přizval ke spolupráci zpěvačku Martu Töpferovou. V emigraci ve  Spojených státech ovládla španělštinu a stala se jednou z nejoceňovanějších interpretek a skladatelek lidové hudby Latinské Ameriky. V jihočeské inscenaci ztvární Yermino alter ego a také předvede své umění ve hře na kytaru. V hlavních rolích se představí Dana Verzichiová jako Yerma a Pavel Oubram jako Yermin manžel Juan.

 

Režie: Jiří Heřman. Dramaturgie: Olga Šubrtová. Scéna: Pavel Svoboda. Kostýmy: Lenka Polášková. Světelný design: Daniel Tesař. Hudba: Marko Ivanovič.

Premiéra: 7. března 2014 v 19 hodin v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích.

 

Foto: Petr Neubert