Zpět na výpis článků

Volšanský dezertér je zpět

Díky velké oblíbě, kterou si získala Krejčího inscenace hry Emila Arthura Longena Dezertér z Volšan, se rozhodla Komorní scéna Aréna v Ostravě obnovit tento titul v novém obsazení a uvést ho jako svou první letošní premiéru. V sobotu 12. září se tak budete moci znovu setkat s tímto oblíbeným kusem ostravského souboru i publika, který byl nasazen místo původně plánované Shakespearovy hry Něco za něco.

Český dramatik Emil Artur Longen byl jedním ze zakládajících členů avantgardního výtvarného uskupení Osma, ale také často psal například pro Divadlo Vlasty Buriana (nejznámější hrou napsanou pro toto divadlo je C. a k. polní maršálek). Vrchol jeho tvorby se datuje do dvacátých let minulého století, kdy mj. napsal právě Dezertéra z Volšan. Černá groteska vypráví příběh nebožtíka, který se díky tomu, že zemře, koneční dovídá, jací jsou doopravdy jeho nejbližší.

Režisér Ivan Krejčí se rozhodl inscenaci lehce pozměnit, aby se i diváci, kteří již titul jednou viděli, mohli těšit na něco nového. „Myslím, že jsme společně se scénografkou Martou Roszkopfovou našli nové výtvarné uchopení à la Adam‘s family, které se projeví i v řešení situací na jevišti. Diváci se tak můžou těšit na novou verzi dobré černé komedie. Já, ač nerad opakovaně inscenuji nějaký titul, tak u Dezertéra, kterého už dělám potřetí, mě to nynější zkoušení baví nejvíc. Můžu si totiž pohrávat se strukturou, která už je hotová, a vklidu nalézat nové možnosti, které se tímto uvolněným přístupem otvírají,“ říká režisér inscenace.

V hlavní roli dezertéra se opět můžeme těšit na Josefa Kalužu, ale v inscenaci si zahrají také Alena Sasínová-Polarczyk, Tereza Cisovská, Pavel Cisovský, Petra Kocmanová nebo Vladislav Georgiev. Jako speciální host se i tentokrát objeví Vlastík Šmída v roli Klavíristy, který bude doprovázet celou inscenaci na klavír.

 

Režie: Ivan Krejčí, dramaturgie: Tomáš Vůjtek, výtvarná spolupráce: Marta Roszkopková , hudba: Vlastík Šmída.

Obnovená premiéra 12. října 2013 v 18:30 hodin v Komorní scéně Aréna Ostrava.

Foto: archiv divadla

 

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!