V rámci festivalu Struny podzimu mají ve dnech 23, 24, a 25. října diváci možnost zhlédnout hudebně-divadelní zpracování slavného písňového cyklu Franze Schuberta s názvem Zimní cesta. V režii Jiřího Heřmana se připravuje netradiční podívaná, která nebude odpovídat klasickému koncertnímu provedení. To je patrné již z výběru prostoru – přestože jsou Struny podzimu v koprodukci s Národním divadlem, Zimní cesta se představí v rozlehlém barrandovském ateliéru číslo 4., tzv. dřeváku, který dokáže evokovat nekonečnou a stále se měnící krajinu naší duše i fantazie.
Festival Struny podzimu představuje od září až do listopadu ty nejvýraznější osobnosti současné mezinárodní hudební scény. Místo tu má jazz, klasická hudba, sofistikovaný crossover, stará hudba i worldmusic. Struny podzimu se soustředí na umělce, kteří přistupují k tradičně vnímaným dílům osobitým způsobem. Imaginativní režijní rukopis Jiřího Heřmana okouzlil tvůrce festivalu již v loňských letech, kdy pro festival inscenoval operu Benjamina Brittena Řeka Sumida. „Heřman je tvůrcem nejpozoruhodnějších operních inscenací posledních let a vždy nezaměnitelně pracuje s propojením hudby, světla i prostoru a hereckou akcí. Jeho díla proto znamenají jedinečný a stěží opakovatelný zážitek,“ dodává umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec. Jiří Heřman dopřává svým inscenacím množství esteticky vytříbených kvalit a také duchovní rozměr. Jako umělecký šéf opery Národního divadla (2007 – 2012) sklízel úspěch s nastudováním Hry o Marii, Parsifal či Gloriana.
Franz Schubert se při tvorbě Zimní cesty (Winterreise) inspiroval básníkem Wilhelmem Müllerem, který pod stejným názvem vydal 24 drobných básní o stesku, samotě, vzdoru a rezignaci. Jednalo se o jakýsi intimní deník zklamaného člověka, který na cestě zimní krajinou poznává sám sebe. Schubert tento námět zhudebnil v roce 1827. Jiří Heřman dává Schubertovému písňovému cyklu neotřelou podobu. Původní jedinou roli poutníka rozděluje hned mezi čtyři mladé muže – operní pěvce Jiřího Hájka, Jiřího Brücklera, Matěje Chadimu a předního českého pianistu Ivo Kahánka. Zapojení čtyř postav umožňuje poutníkovi nevšední dialog se sebou samým. Postavu ženského anděla i pokušitele ztvární přední česká sopranistka Kateřina Kněžíková. Vedle skvělých pěveckých výkonů se diváci mohou těšit i na zajímavou scénografii Pavla Svobody, kostýmy Lenky Poláškové a hru se světlem, kterou připravil Daniel Tesař.
V rámci festivalu Struny podzimu se v průběhu dalších dní představí také hudebníci jako Wayne Shorter, Jordi Savall, Vinicius Cantuária, Rufus Wainwright nebo Andreya Triana.
Režie: Jiří Heřman, dramaturgie: Ondřej Hučín, scéna: Pavel Svoboda, kostýmy: Lenka Polášková, světelný design: Daniel Tesař
Premiéra 23. října 2013 v 19:30, Barrandov Studio Ateliér č. 4
Fotografie: Jiří Kosnar