Zpět na výpis článků

Světáci

 

Když je mezi třema lidma jenom jeden chytrej, tak se nesmí věci řešit hlasováním.“

Divadlo Šumperk si na sobotu 2. 11. 2013 připravilo premiéru hry režiséra Jozefa Z. Czerneckiho Světáci – jsme tací… Ten je také autorem řady scénářů, dramatizací, divadelních adaptací, článků pro odbornou literaturu a periodik. Jeho další inscenace v Divadle Šumperk jsou např: Hotel modrá hvězda, Jo, není to jednoduché, Hvězdy na vrbě a další.

Příběh o třech fasádnících, jenž touží po životě ve velkém stylu a který začnou měnit od „fasády“. Projdou si rychlokurzem pravých gentlemanů, aby se mohli zalíbit třem (vypadajícím) kulturně vzdělaným dámám, které jsou rovněž oblečeny do toho nejlepšího, co sehnaly a sehrávají stejnou roli, jako nic netušící fasádníci.

Je vzrušující sledovat, jak s nimi pracuje jejich touha být lepšími, moudřejšími. Touha umět se pohybovat ve velkém světě. Režisér se snaží pojmout hru jako jakousi metaforu s hlavní myšlenkou, ve které musíme pochopit, že my všichni jsme vlastně Světáci.

My nemusíme dosahovat vyšší a vyšší úrovně vzdělání a kultury, ale očekáváme, ba dokonce vyžadujeme, aby se takzvaná vysoká kultura sklonila (myšleno snížila) na úroveň naši. Pro začátek bychom se měli vzdát přesvědčení, že Světáci jsou Oni. A tvrdě si přiznat, že Světáci nejsou Oni, ale My – všichni. Jen tak budeme chtít jít tou těžší cestou- ke zdokonalení sebe sama. Setrváváním v přesvědčení “ to je o nich, ne o mně“  jsme směšní a tragičtí. Gogolovské „ Čemu se smějete? Sami sobě se smějte! “ je neustále aktuální.“ Uvedl J.Czernecki.

Výtvarnicí scény a kostýmu se zde stala Anna Franta, ta je absolventkou výtvarných umění a fakulty architektury Technické univerzity v Krakově, kde je nyní profesorkou. Má také vystudovanou lowa State university v USA. Pravidelně spolupracuje s režisérem J.Czerneckim. Práce pro divadlo však zahrnuje jen část z jejich mnoha tvůrčích aktivit.

Na scéně bude hrát živá kapela, ve složení klavíru, trumpety a basové kytary.

V hlavních rolích se představí: Petr Komínek, Milan Cimerák, Vít Pištěcký, Olga Kaštická, Vendula Nováková, Lucie Šmejkalová, Dana Růžičková, Matěj Kašík, Petr Král, Jan Kroneisl, Zuzana Raidová a mnoho dalších.

 

Režie: Jozef Z. Czernecki, scéna a kostýmy: Anna Franta, hudební nastudování: Zdeněk Dočekal, pohybová spolupráce: Vendula Nováková, Zuzana Raidová, asistentka režie: Vendula Nováková, asistent scénografa: Tomáš Wurst.

Premiéra: 2.listopadu 2013 v 19:30 hodin Divadlo Šumperk.

Další reprízy: 6.11. a 21.11. v 17:00 hodin, 9.11. 13.11. a 30.11. 2013 v 19:30 hodin.

Foto ze zkoušek: Petr Veselý, Šárka Čejková.