Zpět na výpis článků

Strýček Váňa v Městském divadle Brno


Divadelní inscenace Strýček Váňa v režii Stanislava Moši, kterou budou diváci moci poprvé navštívit 8. února 2014, pokračuje v nastolené dramaturgické linii Městského divadla Brno. Po úspěšné inscenaci Tří sester se divadlo opět vrací k Čechovově klasice. Stanislav Moša se obklopil osvědčenými spolupracovníky, zvláště pak dramaturgem Jiří Závišem. Přestože v lednu uplynulo 110 let od smrti ruského klasika, přitažlivost jeho dramatických děl neslábne. Spolu s Shakespearem patří mezi nejčastěji inscenované autory.

Čechov je jedním se zakladatelů moderního dramatu. Základním rysem jeho her je jejich nedějovost. Místo dramatických situací se divákům či čtenářům předvádí atmosféra společnosti. Žánr, kterému se nejvíce snažil přiblížit byla komedie, proto také vyžadoval, aby jeho hry byly takto inscenovány. Čechovovské drama je známo také tím, že má čtyři dějství a postrádá uvedení do děje. Hra začíná ve chvíli, kdy už nějaký konflikt existuje, a u Strýčka Váni tomu není jinak. Dějová linka dramatu je mnohým jistě známá. Obětování se a neopětovaná láska ke klavíristce Jeleně přiměje Ivana Vojnického k zoufalému pokusu zastřelit profesora Serebrajova, Jelenina muže. Souboj vášní, předsudků, nenaplněných nadějí, to je Strýček Váňa. Hra plná hořkosti, ale také humoru.

V hlavní roli Vojnickije se představí Viktor Skála, dále se diváci mohou těšit na Petra Štěpánka jako Astrova, či na Ivanu Vaňkovou v roli Jeleny.

 

Režie: Stanislav Moša, dramaturgie: Jiří Záviš, scénografie: Emil Konečný, kostýmy: Andrea Kučerová, hudba: Zdenek Merta

Premiéra 8. února 2014 na Činoherní scéně Městského divadla Brno v 19:00 hodin.

 

Foto: plakát Městského divadla Brno