Zpět na výpis článků

Slovácká scéna uvádí premiéru hry o likvidaci divadla

Ve Slováckém divadle se bude pohřbívat. V sobotu 18. ledna se nejen uherskohradišťským divákům představí ve světové premiéře hra Blanky Fišerové Pohřbívání aneb Zítra se bude pohřbívat všude. Pod tímto ponurým názvem se skrývá černá komedie o konci kultury a zhoubné politice.

Krize. Jedno z nejskloňovanějších slov posledních let se nevyhýbá ničemu. Je všude. Ve hře Blanky Fišerové krize zasáhne kulturu a jedno nejmenované divadlo v nejmenovaném městě. Divadlo se dostane do ekonomických problémů, ale pánové z radnice na to jako vždy „kápnou“. Herci jsou propuštěni a jejich místa zaujímají ostatní zaměstnanci divadla a úředníci z radnice. Do toho všeho se vloží nejmenovaný hejtman, který dá novému souboru k nazkoušení vlastní hru. Jedním z témat této grotesky je „znásilňování“ kultury byznysem. Hejtman totiž spojí vystoupení herců nejen k prosazování politických názorů, ale i k reklamě pro své podnikání. Za volební hlasy nabízí žeh v pohřebním ústavu zdarma.

Inscenace je prokládána také hudebními čísly. Na popud Slováckého divadla sepsala autorka hry i několik protestsongů, které zhudebnil Josef Fojta a interprety se stanou herec David Macháček a Štěpán Urban (kytara). „Hra je psána jako komedie, která se v určitém místě zlomí. Zajímá mne, zda lidé pochopí, že nejde o snahu bezhlavě kritizovat a ukazovat prstem, ale spíše upozornit na to, že tento stav, o kterém hra pojednává, můžeme kdykoliv změnit,“ říká sama autorka. V hlavních rolích se představí: Petr Čagánek, Tereza Novotná, Kamil Pulec, Josef Kubáník, Jaroslava Tihelková a další.

 

Režie: Igor Stránský. Dramaturgie: Iva Šulajová. Výprava: Eva Jiříkovská. Hudba: Josef Fojta. Texty písní: Blanka Fišerová. Choreografie: Aneta Michalčíková j.h., Ivan Bursa j.h.

Světová premiéra 18. ledna 2014 ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti v 19 hodin.

 

Foto: Jan Karásek