Zpět na výpis článků

S Moravským divadlem do prostředí pražských kabaretů!

 

Poslední letošní premiéra zábavné činohry Moravského divadla, která tentokrát připomene osobnost Emila Artura Longena, předvede dvě aktovky: Mistr a jeho dítě a Dezertér z Volšan. Stane se tak v pátek 21. června 2013. Tímto si připomeneme prostředí kabaretů, které Longena jako divadelníka velmi oslovilo, okouzlilo a stalo se pro něj typické. Svou poklonu umělci E. A. Longenovi jako režisérovi, herci, scenáristovi, malíři a spisovateli skládá prostřednictvím těchto her režisér Milan Šotek.

Již v předminulé sezóně byla započata linie českých literárních kabaretů“ inscenací Nemravná píseň, kdy nás M. Šotek upoutává na kabaret Červená sedma a zdůrazňuje tvorbu Eduarda Basse a Jiřího Červeného. Nejedná se tedy o jeho první zkušenost a práci s tímto tématem.

Longen psal chvatně, aktovku často za jedinou noc, a dopředu tedy počítal s dotvořením ze strany konkrétních herců, ať už to byl Burian, Ferenc Futurista nebo Saša Rašilov. Díky tomu jsem však mohl obě aktovky obsadit týmiž herci – jsou v nich zakódovány stejné počty figur, podobné typy, “ popsal Šotek. „Jaroslav Krejčí se tak v první aktovce představí jako ministr, který se snaží zakrýt poměr s milenkou a v druhé aktovce jako muž považovaný svým okolím za mrtvolu a ducha.“

Vendula Fialová, pro kterou se jedná o první zkušenost s kabaretem a která v první aktovce ztvárňuje roli Lolotky řekla: „Na zkouškách je patrné, že Milan Šotek je v tomhle oboru machr a má k žánru blízko. Nesnažíme se o žádné násilné aktualizace, chceme, aby diváci měli možnost užít si atmosféru meziválečných kabaretů se vším všudy“.

Proto si nenechme ujít toto prvorepublikové prostředí, která na nás zanechá střípky nostalgie.

Scénu si vzal na starost Karel Čapek a kostýmy navrhla Petra Krčmářová. První aktovka je umístěna do cirkusového prostředí a druhá má v sobě velké množství exprese, což je v podstatě charakteristické pro Longenovu tvorbu.

Doprovázet bude hudebník Filip Tailor. Longen nikdy nebyl výrazným písňovým textařem. V tom je mezi kabaretiéry naprostou raritou. Hudba se v jeho díle vyskytuje buď formou citace či parodie pochodových a lidových písní, nebo jako podklad k pohybovým špílcům po vzoru němých grotesek. A taková je i role hudby v mé inscenaci,“ přiblížil Šotek.


Emil Artur Longen

Dvě aktovky: Ministr a jeho dítě / Dezertér z Volšan

Moravské divdlo: režie a úprava: Milan Šotek, scéna: Karel Čapek, kostýmy: Petra Krčmářová, hudba: Filip Tailor.

Premiéra: 21.června 2013 v olomouckém Moravském divadle v 19 hodin, další reprízy: 24. 25. 26. červena.

Foto: www.moravskedivadlo.cz archív Moravského divadla Olomouc