Zpět na výpis článků

reFRANKENSTEIN… je zpět!

 

Tuto sobotu 1. června se uskuteční v HaDivadle poslední premiéra v této sezóně reFrankenstein, která vznikla na motivy Marry Shellyové Frankenstein. Nyní si  tento příběh vzala pod svá křídla režisérka Anna Petrželková a scenáristka Simona Petrů, které touto inscenací ukončují dramatickou linii HaDivadla s mottem Restart.

ReFrankenstein je hra, která čerpá na motivy již zmíněného románu M. Shellyové. Mladý vědec Victor Frankenstein vytvoří pomocí elektřiny umělého člověka z mrtvých těl. Místo krásné bytosti však vzniká stvůra. Frankenstein to není schopen unést a schovává se před  strašlivým netvorem, který, jak v závěru zjistíme, toužil jen po lásce svého stvořitele. Toto je již klasický příběh, který všichni dobře známe.

V dnešní době si pod slovem „Frankenstein“ představíme většinou zrůdu nebo jakékoli jiné monstrum. V původním příběhu jsou však jisté nastolené otázky, které jsou v dnešní době více než aktuální. Jak unést zodpovědnost, kde jsou morální hranice vědy a je člověk tvor spíše krutý či ušlechtilý? Inscenace reFrankenstein se proto současným jazykem ptá, kdo je pro naši společnost největším monstrem? Komu se nejvíce vysmívá, koho se straní? Je zrůdnost ukryta v nevyhovující duši nebo nevyhovujícím těle? Je větší hrozbou přísně sterilní svět vědy a výzkumu, pozlacené tretky finančnictví či showbusinessu nebo vyprázdněné fráze falešné duchovnosti? Po čem prahnou současná monstra? Kam utíkají? Kde hledají druha? Kdo je stvořitel jdoucí přes mrtvoly? Čí je to všechno vina?“ uvedla produkční divadla Eva Kašpárková.

Frankenstein v knize utekl před svým vytvořeným monstrem, a stejně tak i naše společnost se zříká jakýchkoli případných problémů a odmítá je řešit. Sama společnost si vytvoří něco, s čím si pak „neví rady“ a straní se toho. Mohou to být lidé, kteří nejsou dost dobří, krásní, nadaní. Stejně tak jako románové mostrum čeká, že za ním jeho stvořitel přijde a dá mu lásku, tak i tito lidé doufají v pochopení a jistou pomoc. Sociální izolace je smrtelná choroba a tou moderní společnost tvoří a trestá své výtvory…“ podotkla produkční divadla Eva Kašpárková.

 

HaDivadlo: Simona Petrů. Režie: Anna Petrželková. Dramaturgie: Simona Petrů. Scéna: Lucie Labajová. Kostýmy: Hana Knotková. Hudba: Mario Buzz.

Premiéra: 1. června 2013 v Brněnském HaDivadle v 19:30, další reprízy: 3. a 19. června v 19:30.

 

Foto: Josef Kubíček, grafika: Martin Zeman