Zpět na výpis článků

Rajmontův Ostrovskij v Jihlavě

Ivan Rajmont se po uvedení Carriérovy Terasy v Horáckém divadle opět vrací do Jihlavy, aby zde uvedl hru Deník ničemy, což je upravený text Ostrovského hry I chytrák se spálí. V Horáckém divadle Jihlava se Ostrovskij uvádí po 28 letech a premiéra hry Deník ničemy bude uvedena již tuto sobotu 12. října v 19:00 na Velké scéně Horáckého divadla v Jihlavě.

Leckterý  divák bude moci porovnat jihlavskou premiéru s Rajmontovým provedením téhož titulu z roku 1989 v Národním divadle. Tato inscenace byla následně přenesena do prostoru České televize, kde v této divadelní, potažmo televizní inscenaci v hlavních rolích excelovali Ivan Řezáč, Josef Somr aj. Tragikomedie z prostředí Ruska 19. století bez skrupulí předvádí panoptikum přihlouplých, bezcitných lidí a solitéra společnosti Glumova, jenž nepozbyl zdravého rozumu a citu. Se špetkou důmyslnosti je schopen přebít společenský póvl. Glumov míří vysoko…co ho ale může zničit? Herečka HDJ Lenka Schreiberová o hře Deník ničemy„Je to vlastně upravený text hry I chytrák se někdy spálí a na dnešní dobu, až mě to překvapilo, je to hodně aktuální. Je to v podstatě příběh grázlíka, který se chce dostat nahoru, do té vysoké společnosti…“ (Roman Streichsbier, Jihlavský deník, 1. 9. 2013).

Režisér Ivan Rajmont na této inscenaci spolupracoval se scénografem Ivem Žídkem, stejně tak jako v roce 1989 v ND, a výtvarnicí Ivanou Brádkovou. Pro inscenaci složil hudbu Miki Jelínek, dramaturgyní představení je Barbora Jandová. V roli Jegora Glumova se představí Stanislav Gerstner, jeho matku ztvární Taťána Schottnerová. Manžele Mamajevovy hrají Petr Soumar a Lenka Schreiberová.

Režie: Ivan Rajmont, dramaturgie: Barbora Jandová, scéna: Ivo Žídek, kostýmy: Ivana Brádková, hudba: Miki Jelínek.

Premiéra se uskuteční  v sobotu 12. října 2013, v 19:00 na Velké scéně Horáckého divadla v Jihlavě.

Foto: Leoš Skokan

 

Poslední články autora