Jak již bylo avizováno, Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2016 se uskuteční 12. – 16. 4. 2016 v Brně. Diváci se mohou těšit na velmi pestrý program – na brněnská divadelní prkna zavítá celkem 14 škol z 11 zemí světa. Pojďme se tedy na účastnící se školy a program podívat podrobněji.
Českou divadelní scénu bude reprezentovat Divadelní fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU), která je zároveň školou hostující, a Divadelní fakulta akademie múzických umění v Praze (DAMU). Mezi zahraniční zástupce patří Polská národní škola filmu, televize a divadla (Polsko, Lodž), Vysoká škola múzických umění v Bratislavě (Slovensko, Bratislava), Ruský státní institut múzických umění (Rusko, Petrohrad), Nová bulharská univerzita (Bulharsko, Sofie), Národní taiwanská univerzita umění (Taiwan, Taipei), Národní konzervatoř dramatických umění (Francie, Paříž), Skotská královská konzervatoř (Skotsko, Glasgow), Akademie múzických umění Baden-Württemberg (Německo, Ludwigsburg), Národní akademie divadelního umění v Krakově (Polsko, Krakov), Alanusova vysoká škola umění a společenských věd (Německo, Alfter bei Bonn), Královská vysoká škola herectví (Španělsko, Madrid) a Národní akademie hereckých umění „Silvio d´Amico“ (Itálie, Řím).
Zahajovací ceremoniál vypukne v úterý ve 14 hodin před DIFA JAMU. Průvod povede moderátor-šašek až k Divadlu na Orlí, kde bude festival oficiálně zahájen hrou Tvrdošíjný lovec v podání studentů Divadelní fakulty JAMU. Během prvního dne mohou diváci zhlédnout také představení Skotské královské konzervatoře (To zkurvené slovo na F) či Alanusovy vysoké školy umění a společenských věd (Výstřel/Seber kořist/Opakuj).
Druhý festivalový den (a stejně jako dny následující) proběhne ranní diskuze, která bude mapovat události předchozího dne. Ve středečním programu se objeví hra v režii studentů Akademie múzických umění Baden-Württemberg s názvem 5. 6. – 11. 6. (mrtvý) 15. 6. (vzkříšení). Představí se také DAMU s inscenací Opilí a den zakončí Polská národní škola filmu, televize a divadla inscenací Marie Stuartovna.
Ve čtvrtek představí Ruský státní institut múzických umění hru Já, Jago, která je sólovou tvorbou studenta 5. ročníku režie Andreia Zagorodnikova. Nová bulharská univerzita s sebou přiveze představení Dva ubohý Rumuni, co mluvěj polsky. Taiwanská univerzita umění uvede Ostrov – představení skládající se ze 7 částí, které pohlíží na zbytek světa právě z domoviny účinkujících.
Předposlední den festivalu bude zahájen hrou Sny o snech Národní akademie hereckých umění „Silvio d´Amico“, která je koncipována jako bajka založena na hudbě a maskách. DIFA JAMU uvede inscenaci Kazimír a Karolína rakouského dramatika Ödöna von Horvátha o vztazích mladých lidí, na něž dopadají důsledky zhoubné nezaměstnanosti. Vysoká škola múzických umění v Bratislavě si připraví hru českého spisovatele Františka Langera Periferie a Národní akademie divadelního umění v Krakově zakončí páteční program představením Dogville, příběhem o lidské krutosti poukazující na přistěhovalectví.
V sobotu se mohou diváci těšit na poslední inscenaci Ionesco 4G v podání Královské vysoké školy herectví z Madridu.
Závěrečný ceremoniál se odehraje v Divadle Husa na provázku v 19 hodin.
Foto: facebook festivalu