Zpět na výpis článků

Přijměte Pozvání na zámek

Ve čtvrtek 7. listopadu 2013 uvede ostravské Národní divadlo moravskoslezské svou druhou činoherní premiéru sezóny, a to komedii Pozvání na zámek. Jedná se o dílo jednoho z nejvýznamnějších evropských dramatiků 20. století, Francouze Jeana Anouilha, který je například také autorem poměrně známého dramatu Skřivánek o příběhu Jany z Arku. Hlavním tématem hry Pozvání na zámek jsou peníze a následná propast mezi těmi, kdo je mají a těmi, kdo ne, ale dále také láska a její (ne)naplnění v marnivém a přetvařujícím se světě. Ačkoli hra byla napsána v roce 1947, je zjevné, že i dnes bude mít co říct.

Hlavními postavami jsou aristokratická dvojčata Horác a Frederik, v podobě identičtí, ale povahově naprosto rozdílní. Oba je ztvární mladý ostravský herec Aleš Bílík, pro něhož je tato náročná schizofrenická dvojrole rozhodně velkou příležitostí, jak je znát i z jeho slov: „Šance, že si herec zahraje hlavní dvojroli v tak vynikajícím divadle je téměř stejná, jako vyhrát loterii. S tím rozdílem, že výsledek pak na náhodě nestojí.“, a také je to jeho první inscenací, kde bude vystupovat bez alternace. V dalších rolích se představí například Andrea Mohylová, Veronika Lazorčáková, Veronika Forejtová, František Večeřa, Anna Cónová a další. Režie se ujal Peter Gábor, jehož režijní stopy můžeme sledovat v mnoha divadlech napříč celou republikou.

Překlad: Alexander Jerie, režie: Peter Gábor, dramaturgie: Klára Špičková, scéna: Michal Syrový, kostýmy: Katarína Holková, hudba: David Vrbík, choreografie: Tomáš Krivošík

Premiéra 7. listopadu 2013 v 18:30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. Nejbližší reprízy jsou naplánovány na 9., 14. a 27. listopadu.

 

Foto: Radovan Šťastný