Zpět na výpis článků

Přes mrtvoly

William Shakespeare napsal mnoho tragédií, avšak zřejmě tou nejčernější a nejtragičtější je právě Macbeth, kterého se rozhodlo uvést 6. února Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Režie se ujal hostující slovenský režisér a dramaturg Rastislav Ballek, který se uvede na půdě tohoto divadla vůbec poprvé.

Krvavá hra o králi Macbethovi a jeho manželce toužící po moci není zdaleka tak černobílá, jak by se mohlo zdát. „Kdyby Macbeth byl takříkajíc čítankově o ‚zlu v člověku‘, tak bychom se na závěr dozvěděli, kde se zlo v člověku bere, nebo ‚o čem‘ to zlo v člověku je. My se to ale nedozvíme, ani když hra skončí. Vyvolává ve svých účastnících vzrušení, jistou dávku koncentrace a vyplavuje endorfiny. Není to hra ‚o‘, je to hra. Zkomponovaná z věcí, které v člověku vyvolávají pocit hravosti a napětí, které cítí při hře. Tyto věci v ní zobrazuje válka, intrika, vražda, kouzla… Tak jako čarodějnice míchají ve hře různé kousky těl a předmětů, Shakespeare pouze míchá tyto věci, které jsou vzrušující, ale nevíme, o čem jsou. O čem je biliár nebo šachy? Přesto jsou zajímavé,“ popisuje režisér hru.

Shakespeare napsal Macbetha již roku 1606, hlavní postava krále se zakládá na skutečném panovníkovi Macbethovi, který však na rozdíl od toho Shakespearova nebyl tak krutý, dokonce bývá označován za jednoho z nejoblíbenějších skotských panovníků. V roli pomstychtivého a krvelačného krále se představí Vladimír Polák. „Pro mě to znamená vytvořit člověka, kterého obrovský zmatek v hlavě dožene do neskutečného šílenství, ze kterého není návratu,“ hovoří o roli představitel Macbetha. Po jeho boku jako lady Macbeth stane Lada Bělášková.

 

Režie: Rastislav Ballek, dramaturgie: Klára Špičková, hudba: Andrej Kalinka, scéna a kostýmy: Katarína Holková.

Premiéra: 6. února 2014 v Divadle Jiřího Myrona v 18 30 hodin.

 

Foto: Radovan Šťastný

Poslední články autora

Na stopě vrahovi

Ostravské Přízraky

Je úchvatná!