Zpět na výpis článků

Pohádkáři

Ve čtvrtek 14. listopadu uvede brněnská Husa na provázku premiéru inscenace P.Š.T. ! aneb Pohádkáři (Post šoková terapie). Je to původní hra od autorky Simony Petrů s podtitulem Dětství jako noční můra, ze které jsme se ještě neprobudili. Podle autorky jde o inscenaci, která by měla propojit tři linie – životy tří reálných legend televizní obrazovky a dětské zábavy – Strýčka Jedličky, Štěpánky Haničincové a Dády Patrasové s životy jejich diváků.

P.Š.T. by mělo spojit jak malé, tak i velké diváky. Jde o jakousi šifru, které obě skupiny diváků rozumějí. Touto šifrou se označuje to, co se nedělá, zkrátka to, co je tabu. P.Š.T. je taktéž slovo, jímž je utínán zrovna nehodící se dětský pláč, či křik. „Kdo nepochopí tuto šifru, stává se lehce vyděděncem v boji o dospívání a moudření a v boji o stárnutí a uchování hravosti. Kdo šifru nepochopí, ptá se, na co nemá, pokládá otázky, jež nikdo nezodpoví, mluví, o čem se vyplácí mlčet, výská, když se to nehodí, mlčí, když je třeba promluvit… balancuje na hranici dospělosti a dětství – rozhodnut ji nikdy nepřeskočit…,“ tvrdí autorka hry Simona Petrů.

Hra vznikla na základě zaujetí režisérky Anny Petrželkové Strýčkem Jedličkou a zaujetím autorky samé pro to, zda se umíme nebo neumíme oprostit v dospělosti od toho, co nás formovalo jako děti. Hra je propojením obou dam, ať už v rámci dětství zažitého, viděného, vzpomínaného, ale zejména dětstvím zdeformovaného televizí a jejími dětskými idoly spolu s jejich nerozlučnými kamarády Prasátka, Čertíka a Žížaly.

V hlavních rolích se představí Robert Mikluš jako Strýček, Ivana Hloužková jako Štěpánka, roli Dády ztvární Gabriela Štefanová. Krom toho se můžete také těšit na Milana Holendu, Tomáše Sýkoru nebo Annu Duchaňovou.

Inscenace P.Š.T. !  aneb Pohádkáři nám připomene to, co máme všichni společné, a na co bychom neměli zapomenout o dětství.  Děti v nás by nikdy neměly zůstat v zapomnění.

Režie: Anna Petrželková, dramaturgie: Lucie Němečková, výprava: Lucie Labajová, hudba: Mario Buzzi.

Česká premiéra 14. listopadu 2013 ve Velkém sále DHNP.

Foto: Magdalena Minolová