Divadlo Tramtarie Olomouc uvádí první pohádku letošní divadelní sezóny s názvem Pirátská pohádka aneb Anička a Eliška jsou piráti. Jako v předchozích případech se bude jednat o autorskou pohádku. Avšak tentokrát se nebude odehrávat v pravěku nebo v bájném Řecku, ale na olomouckém hřišti. Sobotní premiéra (27.10.2012 od 14:00 a následně od 16:00) bude už čtvrtou pohádkou, na níž se podílí inscenační tým Divadla Tramtarie Olomouc složený z režiséra Vladislava Kracíka, dramaturgyně Lenky Jorníčkové a výtvarnic Markéty Rosendorfové a Evy Svítkové. V minulosti již spolupracovali na několika pohádkách, z nichž některé získaly ocenění například na festivalu Dítě v Dlouhé. Činoherní soubor z Olomouce
se ročně vydává na 220 výjezdů jak v České republice tak v zahraničí.
Pirátská pohádka aneb Anička a Eliška jsou piráti spadá do bloku mluvených pohádek stejně jako například Pohádky o mašinkách. Druhý blok jsou pohádky beze slov, které zahraniční děti vstřebají lépe než mluvené. Do tohoto bloku patří například pohádka O pračlovíčkovi. S Aničkou (Dáša Rybářová), Eliškou (Barbora Šebestíková) a malířem Jardou (Jan Konopčík) se děti ocitnou na rozbouřeném moři. Budou s hlavními postavami hledat poklad podle pirátské mapy, kterou děvčata objeví na pískovišti. Pohádka by měla být interaktivní hrou a průvodcem fantazijních představ pro děti od tří let. Režisér sází na dětskou představivost a pohrává si s realitou a imaginárním světem, jenž je kouzelný a charakteristický hlavně pro malé děti. Ale v pohádce se návštěvníci divadla mohou přesvědčit o opaku – občas se podobné výlety do fantazie stávají i dospělým.
Typickým rysem tramtarijských pohádek jsou odkazy na okolní dění, filmy, divadla atd. Ze dvou uvedených scén jsem zaznamenala velmi příjemnou a dobře zasazenou hlášku z filmu Kouř, která vyšla z úst vedlejší postavy jménem Arnoštek. Tím chci navnadit i rodiče, kterým se do divadla nebude chtít z důvodu, že by je pirátské dobrodružství nebavilo. Myslím, že o zábavu nebude nouze, protože vzápětí zjistí, že pohádka není pouze pro nejmenší, ale zároveň pro dospělé.
Režisér Vladislav Kracík o výše zmiňovaném filmu nemluvil, jako inspiraci použil Nekonečný příběh a několik dobrodružství Macha a Šebestové. Narazil i na to, že by rád potěšil děti, ale zároveň dospělé, v nichž se někde hluboko skrývá hravá a zvídavá ratolest.
Snad se mu jeho záměr vydaří!
Režie: Vladislav Kracík, dramaturgie: Lenka Jorníčková, scéna a kostýmy: Markéta
Rosendorfová, Eva Svítková Hudba: Martin Peřina, Technická spolupráce: Aleš Hejral,
Roman Veškrna, Foto: Markéta Rosendorfová
Premiéra: 27. října 2012 v Divadle Tramtarie Olomouc od 14:00