Zpět na výpis článků

Pirandellův Jindřich IV. se vrací na scénu Vinohradského divadla

Jindřich IV. se téměř po půl století (46 letech) vrací zpět na scénu Divadla na Vinohradech. Slavnou inscenaci Jindřicha IV. z roku 1967 v nezapomenutelné roli Miloše Kopeckého, kterou diváci mohli zhlédnout ze záznamu prostřednictvím České televize v roce 2007 jako připomínku stého výročí divadla, dnes střídá nové pojetí v režii mladého a nadaného Michala Vajdičky. Premiéra to bude veskrze vánoční, uskuteční se totiž čtyři dny před Štědrým dnem, tedy 20. prosince v 19 hodin ve Vinohradském divadle.

Hra italského dramatika, básníka, prozaika a laureáta Nobelovy ceny za literaturu, Luigiho Pirandella, byla poprvé uvedena v Miláně roku 1922. U nás byl Jindřich IV. inscenován o čtyři roky později v Národním divadle. Příběh si s diváky pohrává a svými nitkami je protkává pomezím reality a fikce, která se v celé hře zrcadlí. Ocitáme se ve vile v Umbrii, kde se koná maškarní bál. Jeden z účastníků v převleku za císaře Jindřicha IV. náhle padá z koně a nárazem do hlavy se propadá do své interpretované postavy císaře a zcela se s ní ztotožňuje.

V hlavní roli Jindřicha IV. se divákům představí Jiří Dvořák, který v rozhovoru Zuzany Paulusové přiznal, že se zřejmě jedná o jeho nejtěžší roli v životě. „Ten text mě celkově přivádí i k určitému bilancování toho, co jsem prožil, co jsem hrál a co se mě dotýká. Text vás vede k tomu, že se zamýšlíte i sám nad sebou.“ Zároveň podotkl, jak nesmírně obtížné pro něj bylo naučit se tolik textu v tak krátkém čase. V rozhovoru dále srovnal s onou slavnou inscenací z roku 1967, přesně pak uvedl: „Naši předchůdci to měli snazší, protože tehdy hráli i „proti systému“. Já se snažím hrát o člověku, o lidech, o tématu bláznovství a o tom, kdo je vlastně šťastnější – jestli ti blázni nebo normální lidé.“ Roli markýzy Matyldy ztvární Andrea Elsnerová a v roli lékaře se divákům představí Otakar Brousek ml., který jde v této roli ve stopách svého otce, který před šestačtyřiceti lety na jevišti Divadla na Vinohradech ztvárnil tutéž postavu.

 

Režie: Michal Vajdička, dramaturgie: Milan Šotek, scéna: Pavol Andraško, kostýmy: Katarína Hollá, hudba: Marián Čekovský, překlad: Vladimír Mikeš

Premiéra 20. prosince 2013 v Divadle na Vinohradech v 19:00 hodin

 

Foto: Viktor Kronbauer