Zpět na výpis článků

Ostře sledované vlaky se vrací do Brna

U příležitosti 100. výročí narození brněnského rodáka Bohumila Hrabala připravila Mahenova činohra Národního divadla Brno dramatizaci novely Ostře sledované vlaky, kterou proslavil zejména stejnojmenný oscarový film Jiřího Menzela. Premiéra brněnské inscenace proběhne 24. ledna 2014 v 19.00 hodin.

Divadelní podoba známé předlohy, která se v různých úpravách (S. Lichý, V. Nývlt) pravidelně vrací na česká jeviště, se poprvé objevila zhruba rok po premiéře úspěšného filmu (1966). Brněnští tvůrci se nesnaží kopírovat slavný film, ale vychází z vlastní divadelní úpravy Iva Krobota, který je nejen režisérem připravované inscenace, ale také uznávaným odborníkem na dramatizace hrabalovských textů. Mimo jiné také proto, že jejich výslednou podobu zpravidla konzultoval s autorem samotným. Kromě zmíněného titulu se tvůrci nechali inspirovat i Hrabalovou starší povídkou Kain, která podle jeho slov sloužila jako pomocný text při psaní Ostře sledovaných vlaků.

V hlavní roli mladého Hrmy se představí Michal Dalecký, kterého jsme měli možnost vidět zejména v inscenacích Divadla Reduta (Jules a Jim, Kabaret Kafka). Členem souboru Mahenovy činohry je od prosince 2013. Dále se můžeme těšit například na Martina Slámu, Zdeňka Dvořáka či Janu Štvrteckou. Na připravované inscenaci se mj. podílí i Taneční divadlo MAXIMVS pod vedením Davida Strnada a také pianista Roman Jež. Autorem scény je Krobotův častý spolupracovník Václav Špale. Součástí představení jsou i animace, na kterých spolupracoval Jaromír Plachý. Kostýmy navrhla Alice Novotná.

 

Režie: Ivo Krobot, dramaturgie: Jan Gogola, scéna: Václav Špale, kostýmy: Alice Novotná, animace: Jaromír Plachý, hudební spolupráce: Zdeněk Kluka, pohybová spolupráce: David Strnad.

Premiéra: 24. ledna 2014 v 19 hodin

 

Foto: KIVA