Zpět na výpis článků

Olomouc vítá studenty JAMU

Od 9. listopadu mohou navštívit lidé v Olomouci několik tanečních performancí vytvořených studenty JAMU. Mladí umělci ve spolupráci s Katedrou divadelních a filmových studií UP ukáží svá nastudování v divadelním sále K3.

Představení, jež budeme moci zhlédnout, je několik. Prvním je Parolapolea, což je inscenace o vnějších vlivech působících na jedince. Nabízí se zde otázka, jak se může člověk svobodně projevovat v množství sil a energií, které nás tak silně ovlivňují. Herec, který si sám zpracoval i choreografii, Viktor Černický, se snaží na jevišti různé fyzikální aspekty oklamat.

Dále je to dílo s názvem Monochromy, kde jde o objevování lidského jádra a smíření se sama se sebou. Jednou se musí člověk vybarvit, tím pádem duševně dospěje a vyrovná se s problémy, jež ho dlouho obklopovaly. Performerem a autorem je zde Tomáš Janypka, se kterým dramaturgicky spolupracoval Šimon Peták.

Také uvidíme představení Na jazyku vlas, jež se zabývá problematikou pochopení sebe sama a ukazuje nám, že při tomto hledání své osobnosti se nám naskytuje několik překážek, které musíme zdolat, abychom se dostali k cíli. Návrh pohybové inscenace vypracovala Jazmína Piktorová, která v díle účinkuje společně s Tomášem Janypkou.

Další dílo, jež můžeme zhlédnout, se jmenuje Mila, jedná se o ženu, která se zmítá mezi rozpadajícím se životem dospělého člověka a představami dětské minulosti. Hraje zde Marie Svobodová, která inscenaci vytvořila ve spolupráci s dramaturgem Šimonem Petákem.

Jelikož tvůrci za svá zpracování sklízí od premiéry úspěchy, diváci si mohou od perspektivních umělců slibovat procítěné výkony. Od středy na nás čekají zaručeně pozoruhodné zážitky, které si rozhodně zaslouží pozornost publika.

 

FOTO: Petr Antoš, prospekt souboru k představení Mila