Zpět na výpis článků

Okouzlení okamžikem

V rámci turné Imprassionismus navštívilo 17. dubna Divadlo K3 na Konviktu herecko-improvizační trio IMPRA, skládající se ze dvou herců (Hanny Firla a Ondřej Král) a Igora Ochepovského, který celé představení hudebně doprovází. Hned ze začátku jsou diváci upozorněni na to, že se jedná o absolutní improvizaci. Před samotným představením sedí diváci ve tmě a je puštěn manifest Imprassionismu. Jejich improvizace vychází z jádra lidské přirozenosti a umělci se budou obracet ke svému vnitřnímu dítěti, jinými slovy ‒ budou si hrát.

Po rozsvícení světel se oba herci snaží najít téma opakováním náhodných slov. Téma se nakonec ustálí na „Pýtrovi“ a jeho pánovi, postupně s herci se rozkrývá jejich vztah a příběh, který se odehrával v několika epizodách. Expozice, kdy Pána hraje Ondřej Král, který už nechce být tak sám a chce si namluvit dámu z publika, kolize, kdy zjistíme, jak se Pánovi zranění stala, v tomto okamžiku se Ondřej Král vyměnil s Hanny Firlou a závěr, kdy celý příběh vrcholí. Igor Ochepovský celé představení hudebně doprovází pomalou a nevtíravou hudbou, čímž dodává improvizaci jistou měrou i melancholickou atmosféru. Herci využili vše, co měli ve svém dosahu, včetně publika. Z rekvizit měly největší využití pojízdné schody, které sloužily jako invalidní vozíček nebo i skateboard, dále se využily i štafle nebo klobouk jednoho z diváků.

Většinou je improvizace prezentována jako komický žánr, takže se snaží hlavně pobavit, skupina IMPRA vytvořila situaci, která je ale skličující s velmi mrazivým zakončením, i když se zde objevilo několik gagů. Tato skupina získala i Studentskou thálii roku 2017 a oprávněně, protože dramatický oblouk, který dokážou vytvořit na místě, je opravdu působivý.


  • IMPRAImprasionismus
  • Hráli: Hanny Firla, Ondřej Král
  • Improvizovaná hudba: Igor Ochepovský

Reflexe psána z uvedení dne 17. 4. 2018 v Divadle K3.

FOTO: Laura Šarochová

Poslední články autora

No ale na internetu jsem četla…  

V předvečer Noci divadel Nezapomeňme

A kde byli bohové?