Zpět na výpis článků

O nesmrtelnosti v Divadle Komedie

Absurdní, černá a groteskní moralita. To jsou charakteristiky nové inscenace pražského Divadla Komedie s názvem Penis pravdy, kterou v premiéře uvede už tento čtvrtek 26. března.

Autorem předlohy, románu Penis pravdy, je český režisér, scénárista a spisovatel Pavel Göbl. Na několika ostravských obyvatelích popisuje, co by se stalo, kdyby se lidé stali nesmrtelnými. Jedná se v podstatě o variaci pohádky Dařbuján a Pandrhola.

Přátelství tchána a zetě smrťáka utrpí vážnou ránu ve chvíli, kdy se smrťák rozhodne přijít si pro dědečka, jehož sociální dávky slouží rodině jako zdroj peněz k pořizování si mnoha „nezbytných“ věcí. Smrťák je uvězněn do boileru na vodu a pro lidstvo to má zcela nečekané důsledky. Sebevrazi marně skáčou z oken a děti se jen tak pro zábavu probodávají nůžkami. Samotný smrťák, vnímaný jako masový vrah, je posléze vydán do OSN a lidstvo čeká důležitá volba. Zda chce být smrtelné, či nikoli.

Autor byl za svůj román nominován na Cenu Josefa Škvoreckého a vznikla také rozhlasová podoba tohoto díla.

 

Divadlo KomediePenis pravdy. Dramatizace: Pavel Göbl a Vojtěch Štěpánek. Scéna a  kostýmy: Jan Tobola. Hudba: Swetja. Režie: Vojtěch Štěpánek.

Premiéra 26. března 2015 v 19:30 hodin v Divadle Komedie v Praze.

 

Foto: Milan David