Zpět na výpis článků

GRAND Festival smíchu: Nemusíte být na tripu, abyste si užili výlet do 60. let

V rámci 18. ročníku GRAND Festivalu smíchu v Pardubicích byla jako poslední soutěžní inscenace uvedena 60‘ aneb Šedesátky Divadla ABC v režii Petra Svojtky, který je zároveň společně s Jiřím Janků autorem hry.

Celou situaci způsobí špatná komunikace v manželství a dalo by se říci i krize středního věku. Kvůli trapnému nedorozumění se paní Marie rozhodne svému manželovi Karlovi zaplatit u krachující zážitkové agentury Cokoliv výlet do jeho milovaných 60. let, protože pan Karel je tak trochu retrofil. Na takový výlet toho nepotřebujete mnoho. Stačí pár herců, ty největší hity a hudební osobnosti 60. let, a taky prášky, které vás dostatečně omámí, aby nebylo vidět, že to je tak trochu Potěmkinova vesnice.

V rámci představení jsou všichni diváci tak trochu pan Karel. Celá inscenace je velkolepá show se spoustou světel, živou kapelou, která je skryta v pozadí jeviště, a naživo zpívajícími herci. Děj se odehrává především ve třech různých prostředích – doma u pana Karla a paní Marie, v zážitkové agentuře a v ateliéru, kde se všechny tyto zázraky dějí. Technicky je inscenace velmi propracována, tři dějová prostředí jsou umně střídána pomocí točny. O vysoké úrovni svědčí i balón v podobě planety Země, která se pomocí dronu začne vznášet nad jevištěm a později i nad hledištěm. Kostýmy jsou civilní, ale jsou velmi barevné a snaží se korespondovat s 60. lety, nebo na ně volně navázat. Pěvecké dovednosti herců jsou na dobré úrovni, zároveň jsou zde i poměrně náročné taneční choreografie, které jsou zvládnuty s grácií a energií. V tomto ohledu se nejlepší zdá Roman Říčař, který zpěv a tanec zvládá opravdu dobře.

Režisér Petr Svojtka ale nechtěl udělat jen zábavnou estrádu, pokusil se do hry propašovat i hlubší myšlenky. Ty pronáší zeť pana Karla, František. Nechápe posedlost touto dobou, protože přece byla levicová a František je zapřisáhlý pravičák. Inscenace se snaží nenápadně kritizovat současnou dobu, kterou reprezentuje i zážitková agentura Cokoliv, protože soukromí podnikatelé jsou zloději a podvodníci reprezentovaní ředitelem této agentury hrané Vasilem Fridrichem. Ke konci tato stanoviska ještě více vykrystalizují, ale částečně se i promění tím, že je František také zfetován a ocitne se uprostřed hnutí Hippies. Pod návalem euforie a omamných látek vykřikuje, že ze všeho nejdůležitější je přece svoboda, pravda a láska. Bohužel, tyto myšlenky jsou ztracené ve všem tom estrádním balastu.

Pokud si do divadla chodíte odpočinout, je tato inscenace přesně pro vás. Skoro 3 hodiny uplynou velmi rychle a vy skoro nevíte jak. Bohužel po přestávce rychle ubývá dynamičnosti a může vám přijít, že byste také potřebovali silnější dávku.


  • DIVADLO ABC60‘ aneb Šedesátky
  • Režie: Petr Svojtka
  • Dramaturgie: Jiří Janků
  • Scéna: Jaroslav Milfajt
  • Kostýmy: Kateřina Hájková
  • Choreografie: doc. Martin Pacek
  • Aranže, hudební nastudování: Jiří Janouch
  • Korepetice: Štěpán Eliáš
  • Kapela: Pavel Skála/Jiří Janouch, Ondřej Podhájský/Jan Hanzl, Petr Eichler/Marek Jurkovič, Jaroslav Friedl/Stanislav Jelínek, Jan Pospíšil/Martin Fanta, Václav Kalenda/Roman Němec
  • Účinkují: Hanuš Bor, Veronika Gajerová, Lucie Pernetová, Radim Kalvoda, Vasil Fridrich, Pavel Juřica, Nina Horáková, Zdeněk Velen, Zbigniew Kalina, Roman Říčař, Evellyn Pacoláková, Veronika Janků

Premiéra 10. 6. 2017 v Divadle ABC, recenze psána z představení 28. 1. 2018.

FOTO: archiv Divadlo ABC

Poslední články autora

No ale na internetu jsem četla…  

V předvečer Noci divadel Nezapomeňme

A kde byli bohové?