Zpět na výpis článků

V naší domovině je více dobra než hnusu

Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Již samotný název napovídá, jaká jsou divácká očekávání, a sice že známý herec Stanislav Majer, rovněž truhlář, bude hovořit o tom, jak je na tom jeho domovina a její aktuální stav. Stanislav Majer, jak sám herec upozorňuje, je divákům znám především z televizní obrazovky, díky své seriálové tvorbě a bulvárním plátkům.

Herec je již na scéně, když se diváci usazují. Scéna je jednoduchá, co se její vybavenosti týče, především rekvizit.  Kromě samotného Majera, cestovního kufru na kolečkách a visícího hudebního nástroje, přesněji dud, je zcela holá, dalo by se říci až sterilní. Majer začíná svůj monolog větou: „V naší domovině je více dobra než hnusu a absolutní hnus v naší domovině snad ani nenalezneme.“

Přestože na jevišti stojí herec a truhlář Stanislav Majer, není to on, kdo se obrací k divákům. Majer používá er-formu, a tudíž vystupuje jako jakési jeho alter ego, které nesouhlasí a odsuzuje názory Majera a jemu podobných lidí – tedy lidí typu Majer.

„Majerovské monodrama“ je přes hodinu dlouhý monolog o tom,  jaké to v naší domovině je, ale především jaké by to v ní mohlo být. Majerovo alter ego přiřazuje Majera ke skupině pravdoláskařů, pražské kavárně, odpůrcům Miloše Zemana, přívržencům Evropské unie a označuje jej jako světoobčana – kosmopolitu.

Co je na této hře především dobré je to, že ať už souhlasíte s Majerem, případně jeho alter egem nebo se vidíte spíše někde mezi tím, je to vlastně úplně jedno, protože toto monodrama vás donutí se především zamyslet. A není právě to úkolem divadla? Reflektovat dobu a donutit diváka přemýšlet, třeba právě nad stavem naší domoviny?

Stanislav Majer získal za tuto „roli“ Cenu divadelní kritiky za Mužský herecký výkon roku 2016.


Studio Hrdinů – Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny. Autor: David Zábranský. Režie: Kamila Polívková. Kostýmy: Adriana Černá. Hudba: Ivan Acher. Dramaturgie: Jan Horák. Výprava a světelný design: Antonín Šilar. Asistent režie: Ondřej Štefaňák. Asistent výpravy: Františka Králíková, Mariana Montenero, František Průša.

Premiéra 16. 9. 2016 ve Studiu Hrdinů. Recenze psána v rámci festivalu Divadelní Flora ze dne 17. 5. 2017.

FOTO: archiv Divadelní Flory